Trwa ładowanie...
01-12-2011 16:40

Ruch Palikota rozdawał prezerwatywy studentom

W Polsce 46% wszystkich zakażeń HIV dotyczy młodych ludzi pomiędzy 20 a 29 rokiem życia - alarmują działacze Ruchu Palikota, którzy w związku ze Światowym Dniem Walki z AIDS zorganizowali w Warszawie happening "Jeśli Ruch, to tylko w gumie!".

Ruch Palikota rozdawał prezerwatywy studentomŹródło: PAP/EPA, fot: Dennis M. Sabangan
d3omhgr
d3omhgr

- To akcja skierowana przede wszystkim do młodych ludzi. W Polsce od 1985 r. wirusem HIV zakaziło się ponad 14 tys. osób, z czego zmarło ponad 1 tys. - mówił podczas happeningu pełnomocnik Ruchu Palikota ds. równego traktowania Paweł Jasiński. Powołując się na dane Krajowego Centrum ds. AIDS podkreślił, że 46% wszystkich zakażeń HIV dotyczy młodych ludzi pomiędzy 20 a 29 rokiem życia.

Podczas happeningu, który odbył się przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego, młodzi działacze rozdawali przechodniom, głównie studentom, ulotki informacyjne i prezerwatywy. - W całej Polsce akcja jest prowadzona w ośmiu miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Białymstoku. W sumie chcemy rozdać ok. 10 tys. prezerwatyw. To kropla w morzu potrzeb - ocenił Jasiński.

Ocenił też, w Polsce brakuje nowoczesnej i wolnej od indoktrynacji Kościoła katolickiego edukacji seksualnej. - To nie modlitwa czy czekanie na cud ochronią nas przed HIV, ale właściwa ochrona. Taką ochrona jest prezerwatywa - mówił działacz Ruchu Palikota.

Wymienił też najważniejsze postulaty Ruchu Palikota dotyczące problemu AIDS w Polsce. Poza wprowadzeniem "nowoczesnej edukacji seksualnej" w polskich szkołach - jak powiedział - państwo polskie powinno zwiększyć limity Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie antyretrowirusowe osób zakażonych wirusem HIV oraz zwiększyć nakłady na badania naukowe m.in. dotyczące leków antyretrowirusowych. - Więcej pieniędzy powinno iść właśnie na te cele, a nie np. na wojsko czy administrację - dodał Jasiński.

d3omhgr

Wśród uczestników happeningu byli także wolontariusze grupy Ponton i organizacji "Pozytywni w Tęczy", którzy zajmują się m.in. profilaktyką HIV/AIDS wśród młodych ludzi. - Mówienie w Polsce o problemie w AIDS jest potrzebne także dlatego, że ok. 30% Polaków nadal uważa, że może zarazić się HIV poprzez np. podanie ręki lub ukąszenie komara - przekonywała przedstawicielka grupy Ponton, Paulina Wawrzyńczyk.

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przewidują, że mimo iż rośnie świadomość Polaków w zakresie zagrożenia HIV/AIDS, w 2011 r. po raz pierwszy liczba Polaków z nowo rozpoznanym zakażeniem HIV może przekroczyć tysiąc osób (na razie wykrywa się ok. 800 zakażeń rocznie).

W Polsce od początku epidemii w 1985 r. odnotowano blisko 15 tys. zakażeń; szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym.

d3omhgr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3omhgr
Więcej tematów