Trwa ładowanie...
d3csubj
praca
10-04-2004 10:10

RPO: skazani za niepłacenie alimentów w więzieniu nie mają pracy

Osoby, które trafiają do więzienia za
uchylanie się od płacenia alimentów, w zakładzie karnym i tak ich
często nie płacą, bo nie mają pracy; a etatów w zakładach
przywięziennych jest coraz mniej - zwraca uwagę rzecznik praw
obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

d3csubj
d3csubj

Rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do premiera Leszka Millera.

RPO przypomina, że tylko niespełna 29% więźniów zobowiązanych do płacenia alimentów pracowało w zakładach karnych w końcu stycznia 2004 roku (3282 osoby na 11 393). Wskaźnik zatrudnienia wśród wszystkich skazanych wynosił w tym czasie 15,2%.

"Tymczasem zamiast wprowadzania skutecznych instrumentów, służących tworzeniu nowych miejsc pracy dla skazanych, mamy do czynienia z ich likwidacją, co w ocenie Centralnego Zarządu Służby Więziennej może przynieść dalsze ograniczenie działalności produkcyjnej przywięziennych przedsiębiorstw i gospodarstw pomocniczych" - napisał prof. Andrzej Zoll.

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych z 29 stycznia 2004 roku przedsiębiorstwa przywięzienne muszą konkurować z innymi przedsiębiorstwami przy ubieganiu się o zamówienia publiczne. Wcześniej zakłady przywięzienne były wyłączone ze stosowania procedur ustawowych. Zmiany w tym zakresie tłumaczono - jak pisze rzecznik - potrzebą dostosowania się Polski do dyrektyw Unii Europejskiej.

d3csubj

"Jednocześnie - zwraca uwagę rzecznik - zapomina się, że rezolucja Komitetu Ministrów Rady Europy z 1975 roku w sprawie pracy więziennej nakłada na państwa członkowskie Rady Europy obowiązki: przyznania pracy więziennej określonego statusu (...) oraz udostępnienia stosownych środków dla wspierania programów pracy zgodnie z zapotrzebowaniem instytucji".

Rzecznik zwraca się do premiera Leszka Millera o podjęcie przez rząd inicjatywy ustawodawczej, wyłączającej przywięzienne przedsiębiorstwa i gospodarstwa od stosowania ustawy o zamówieniach publicznych lub przyjęcie innych rozwiązań służących rozwojowi zatrudnienia więźniów.

RPO proponuje m.in. wprowadzanie ulg i preferencji dla zakładów przywięziennych oraz powierzanie instytucjom lub organizacjom tworzenia miejsc pracy dla skazanych.

RPO przypomina, że "Europejskie Reguły Więzienne z 1987 roku zalecają, aby więźniom zapewnić wystarczającą ilość pracy lub innych zajęć celowych".

Powołuje się także na przykład Finlandii, gdzie przywięzienne zakłady produkcyjne mają w przetargach rolę uprzywilejowaną.

d3csubj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3csubj
Więcej tematów