RPO: przepisy w sprawie zameldowania niezgodne z Konstytucją
Zawarte w ustawie o ewidencji ludności przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego są niezgodne z Konstytucją, a system ewidencji nie jest powszechny, choć powinien być - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
18.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Andrzej Zoll zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten stwierdził niezgodność ustawy z Konstytucją.
Ustawa z jednej strony nakłada na obywateli obowiązek meldunkowy, z drugiej jednak - meldujący się na pobyt stały lub ponaddwumiesięczny musi przedstawić potwierdzenie uprawnienia do zajmowania lokalu. Zdaniem Zolla, zapis taki powoduje, że część osób nie może się zameldować, bo nie mają - najczęściej nie z własnej winy - takiego uprawnienia.
Duża grupa obywateli nie ma żadnego meldunku, lub zameldowana jest w innym miejscu niż miejsce faktycznego pobytu. Prowadzi to do sytuacji, w której duża część obywateli pozostaje poza ewidencją ludności - napisał rzecznik.
Zapis dotyczący obowiązku przedstawienia przy zameldowaniu potwierdzenia uprawnienia do zajmowania lokalu pojawił się w ustawie w 1984 r. O zameldowaniu zaczął decydować nie wyłącznie fakt zgłoszenia pobytu w określonym miejscu, ale uprawnienie do zajmowania lokalu, które - jak podkreślił rzecznik - nie ma znaczenia dla samego faktu zameldowania. (an)