Trwa ładowanie...
d4aopar

RPO: przepisy w sprawie zameldowania niezgodne z Konstytucją

Zawarte w ustawie o ewidencji ludności przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego są niezgodne z Konstytucją, a system ewidencji nie jest powszechny, choć powinien być - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

d4aopar
d4aopar

Andrzej Zoll zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, by ten stwierdził niezgodność ustawy z Konstytucją.

Ustawa z jednej strony nakłada na obywateli obowiązek meldunkowy, z drugiej jednak - meldujący się na pobyt stały lub ponaddwumiesięczny musi przedstawić potwierdzenie uprawnienia do zajmowania lokalu. Zdaniem Zolla, zapis taki powoduje, że część osób nie może się zameldować, bo nie mają - najczęściej nie z własnej winy - takiego uprawnienia.

Duża grupa obywateli nie ma żadnego meldunku, lub zameldowana jest w innym miejscu niż miejsce faktycznego pobytu. Prowadzi to do sytuacji, w której duża część obywateli pozostaje poza ewidencją ludności - napisał rzecznik.

Zapis dotyczący obowiązku przedstawienia przy zameldowaniu potwierdzenia uprawnienia do zajmowania lokalu pojawił się w ustawie w 1984 r. O zameldowaniu zaczął decydować nie wyłącznie fakt zgłoszenia pobytu w określonym miejscu, ale uprawnienie do zajmowania lokalu, które - jak podkreślił rzecznik - nie ma znaczenia dla samego faktu zameldowania. (an)

d4aopar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aopar
Więcej tematów