RPO: Pobieranie przez banki nadmiernych odsetek jest coraz powszechniejsze

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) uważa za uzasadnione podjęcie działań legislacyjnych ograniczających wysokość oprocentowania kredytów, gdyż pobieranie przez banki nadmiernych odsetek staje się coraz powszechniejsze i budzi negatywną reakcję klientów banków.

"Na podstawie listów przysłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich nie można stwierdzić jaka jest skala skarg klientów na stosowanie nadmiernych odsetek przez banki" - poinformował w piątek PAP główny specjalista ds. informacji medialnej w biurze RPO Stanisław Wileński.

12.11.2004 16:31

"Klasyfikacja rozróżnia jedynie skargi na działające w Polsce banki, natomiast nie odnotowuje szczegółowej materii tych skarg, przy czym jedna skarga zawiera często wiele zarzutów kierowanych pod adresem banków" - napisał Rzecznik w odpowiedzi na zapytanie posłanki Aldony Michalak (SLD) z sejmowej Komisji Finansów publicznych.

Posłanka Michalak, przewodnicząca sejmowej podkomisji, zajmuje się projektami zmian w kodeksie cywilnym i w ustawie o kredycie konsumenckim. Projekty zgłoszone przez SLD i PiS, ograniczają maksymalne odsetki od kredytów i pożyczek. Wyższe odsetki byłyby uważane za lichwę i karane więzieniem.osoby fizyczne. Jednakże skarg na pokątnych pożyczkodawców jest niewiele, gdyż osoby, które korzystają z takich usług boją się skutków, jakie może taka skarga wywołać.

Jak poinformował Wileński, do biura Rzecznika w latach 2003-2004 wpłynęło ponad 1000 skarg w związku z zadłużeniem w bankach. Treść tych skarg opisuje często mechanizm spłacania narastającego długu z powodu naliczania odsetek, w tym karnych.

"Zjawisko wyzysku tj. pobierania wysokich odsetek zastrzeganych w umowach kredytu z konsumentami - w naszym odbiorze - staje się coraz bardziej powszechne" - uważa rzecznik.

Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego, do którego kierowane są skargi dłużników banków, nie podejmuje kontroli zapisów regulaminów bankowych, twierdząc, że to nie należy do jego obowiązków, gdyż banki są samodzielnymi podmiotami gospodarczymi.

W sytuacji, gdy oprocentowanie depozytów w bankach waha się w granicach kilku procent (4,7-5,7), a oprocentowanie kredytów w granicach kilkudziesięciu procent, zawarcie umowy kredytowej obciążającej pożyczkobiorcę wysokimi odsetkami, pobieranymi przez bank, wywołuje negatywne reakcje - uważa RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnił, że w marcu tego roku zgłosił stosowne uwagi do rządowego projektu ustawy Prawo Bankowe. Jednakże jak dotąd uwagi te nie zostały uwzględnione, dlatego tym bardziej widzi potrzebę podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie.

W Sejmie trwają obecnie prace nad dwoma projektami ustaw, które mają uniemożliwić lichwę, ograniczając dopuszczalną wysokość pobieranych odsetek. Jest to projekt nowelizacji kodeksu cywilnego autorstwa SLD oraz nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim autorstwa PiS.(PAP)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)