RPO ostrzega: dzieci noszą ciężary
Tornistry noszone przez uczniów są przeciążone, tymczasem jest to jeden z czynników mających wpływ na występowanie wad postawy u dzieci. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski postuluje wprowadzenie regulacji prawnych, które zawierałyby dopuszczalne, uwzględniające wiek i płeć uczniów, normy obciążenia noszonych tornistrów i plecaków.
RPO w listach do ministrów edukacji i zdrowia: Ryszarda Legutki i Zbigniewa Religi, zwrócił się także o zarekomendowanie, sprawdzonych w praktyce, sposobów rozwiązania w poszczególnych typach szkół problemu przeciążonych tornistrów.
Rzecznik przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1990 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, dopuszcza się przenoszenie przez chłopców w wieku poniżej 16 lat tylko ciężarów o masie do 5 kg, a dziewczynkom do 3 kg. Stąd Państwowa Inspekcja Sanitarna, okresowo monitorująca sprawę, przyjęła masę do 3 kg jako dopuszczalny ciężar tornistrów-plecaków noszonych przez uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Tymczasem z badań przeprowadzonych przez samą inspekcję wynika, że aż 44,2% uczniów szkół miejskich i 37,7% uczniów szkół wiejskich dźwiga tornistry lub plecaki o ciężarze przekraczającym 3 kg. Z doniesień prasowych - według RPO - wynika też, że ciężar tornistra noszonego przez pierwszaka może sięgać nawet 6 kg.
"W odpowiedzi na powyższy problem MEN podjęło liczne działania takie jak: przypominanie na naradach z kuratorami oświaty o konieczności lepszej współpracy szkoły z rodzicami, zachęcania rodziców i nauczycieli do racjonalnego pakowania tornistrów, apelowanie do wydawców książek, by podręczniki były możliwie najlżejsze, jednak w tej sytuacji działania te należy uznać za niewystarczające" - napisał rzecznik w listach do ministrów.
Kochanowski przypomniał, że kształtowanie postawy ciała u dziecka jest procesem uzależnionym od wielu czynników, z których najważniejszymi są prawidłowa aktywność ruchowa i genetycznie uwarunkowana budowa ciała. Na formowanie postawy wpływają zaś ujemnie: nieprawidłowe odżywianie, czynniki chorobowe i środowiskowe, w tym nadmierne obciążenie noszonymi przez uczniów tornistrami lub plecakami.
Częstotliwość występowania wad postawy u dzieci w Polsce określana jest jako 35 do 95%, a wady postawy występują powszechnie już wśród dzieci w wieku 4-5 lat - zaznaczył RPO.
"Konsekwencje nabytych w dzieciństwie wad postawy często ujawnia się w dojrzałym wieku doprowadzając do zaburzeń czynnościowych, a następnie do nieprawidłowości strukturalnych, obejmujących nie tylko narząd ruchu" - podkreślił w listach Rzecznik.