RPO: nad ustawą medialną muszę się zastanowić dłużej
Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, który w środę złożył ślubowanie w Sejmie, powiedział dziennikarzom, że jeszcze przez dłuższy czas będzie się zastanawiał, czy wycofać z Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący tzw. ustawy medialnej, która m.in. zmniejszyła liczbę członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
15.02.2006 10:40
Przyjętą w grudniu ubiegłego roku ustawę zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego poprzedni RPO prof. Andrzej Zoll. Według niego, wątpliwości co do zgodności z konstytucją budzą: tryb uchwalenia ustawy, zawieszenie funkcjonowania organu konstytucyjnego, zapis o ochronie etyki dziennikarskiej, powoływanie przewodniczącego KRRiT przez prezydenta, a także uprzywilejowanie nadawców społecznych.
Kochanowski przyznał, że nie wie jeszcze, jaką decyzję podejmie. Dodał jednak, że założeniem każdego kolejnego rzecznika powinno być niedezawuowanie tego, co robił jego poprzednik.
Studiuję uzasadnienie wniosku zaskarżenia bardzo uważnie, ale przyznam, że nie mam wyrobionego zdania. Mam natomiast głębokie przekonanie, że jeśli mój poprzednik złożył taki wniosek, to zrobił to po głębokim zastanowieniu - podkreślił Kochanowski
Z prośbą o skierowanie "ustawy medialnej" do TK zwróciła się do prof. Zolla pod koniec grudnia ubiegłego roku była szefowa KRRiT Danuta Waniek. Według niej ustawę należało zaskarżyć, ponieważ była ona znowelizowana z naruszeniem konstytucyjnego trybu ustawodawczego.