PolskaRPD: testy na HIV obowiązkowe dla wszystkich ciężarnych

RPD: testy na HIV obowiązkowe dla wszystkich ciężarnych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak chce,
aby wszystkie kobiety w ciąży robiły badania na obecność wirusa
HIV. Obecnie badanie to zaleca się tylko kobietom z tzw. grupy
ryzyka. RPD zwrócił się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy
Kopacz.

RPD: testy na HIV obowiązkowe dla wszystkich ciężarnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.11.2008 | aktual.: 25.11.2008 17:36

Rzecznik napisał w liście do Kopacz, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie w kierunku HIV należy proponować wszystkim ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza. RPD uważa, że z rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określa te kwestie, powinno się wykreślić sformułowanie "z podwyższonym ryzykiem". Dzięki temu badanie to będzie robione każdej kobiecie w ciąży dwukrotnie, w 10. i 37. tygodniu.

RPD zwraca uwagę, że wciąż w świadomości społecznej zaliczenie do grupy ryzyka w związku z HIV/AIDS zawiera elementy stygmatyzujące. Zdaniem Michalaka usunięcie tego zapisu sprawi, że więcej kobiet będzie chciało się przebadać.

Rzecznik podkreśla, że współczesny poziom medycyny pozwala na skuteczną ochroną dziecka przed zarażeniem HIV przez matkę, kluczowa jest jednak wiedza kobiet ciężarnych o zakażeniu. - Pomoc medyczna kobiecie zarażonej HIV udzielona zgodnie z rekomendacjami ekspertów z PTG w czasie ciąży i porodu minimalizuje niebezpieczeństwo zakażenia dziecka - przekonuje Michalak.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny od rozpoczęcia badań w 1985 roku do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u 11635 Polaków; co najmniej 5453 z nich zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. Odnotowano 2090 zachorowań na AIDS; 927 chorych zmarło.

W czerwcu br. wykryto 46 nowych zakażeń HIV (31 mężczyzn i 8 kobiet, w 7 przypadkach brak danych), najwięcej w województwach mazowieckim (8) i łódzkim (7) i wielkopolskim (6). W przypadku ponad 60% nowych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. Wśród zakażonych najliczniejszą grupę (21 osób) stanowiły osoby w grupie wiekowej 30-39 lat. W tym samym okresie zanotowano 23 przypadki AIDS i 9 zgonów na skutek AIDS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)