Trwa ładowanie...

RPD: relacją na żywo z życia rodziny powinien zająć się sąd

Relacją na żywo z życia rodziny, w szczególności dzieci, powinien zająć się sąd - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który wystąpił do Sądu Rejonowego w Poznaniu o wgląd w sytuację dzieci z rodziny, która w sieci transmituje relację ze swojego domu.
Share
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak
Rzecznik praw dziecka Marek MichalakŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d4cwxer

- Jeśli ktoś, kto ma pełnię praw obywatelskich, jest dorosły, chce podejmować takie działanie w stosunku do siebie, to mogę tylko ubolewać, ale jeśli wykorzystuje wizerunek dzieci, to muszę interweniować - powiedział PAP Michalak, odnosząc się do 24-godzinnych transmisji z życia rodziny. Jego zdaniem niezależnie od tego, w jakim celu rodzice to robią, narusza to dobro dzieci.

- Godzi to w dobra osobiste małoletnich, narusza ich prawo do ochrony wizerunku i prywatności, może również nieść za sobą bezpośrednie zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa dzieci. Dorośli na różne rzeczy mogą się godzić, ale jest to ich decyzja, kiedy ich dotyczy. W tej sytuacji uważam, że to jest nadużycie władzy rodzicielskiej - dodał RPD.

Rzecznik wystąpił do Sądu Rejonowego w Poznaniu o podjęcie działań pozostających w kompetencji sądu opiekuńczego i o wgląd w sytuację małoletnich.

d4cwxer

- Dorośli, publikując zdjęcie dziecka w sieci, powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sami chcieliby być oglądani w takiej sytuacji, miejscu czy pozie - podkreślił Michalak. Zaznaczył, że w publikowaniu przyzwoitych materiałów dzieci przez rodziców w internecie trudno z góry doszukiwać się znamion łamania praw dziecka, prawa dziecka są już natomiast wyraźnie naruszone w sytuacji, gdy zdjęcia przedstawiają dzieci w niekomfortowych sytuacjach czy pozach, takich, które mogą je ośmieszać lub narażać na krytykę, zarówno dziś, jak i w przyszłości.

- Bezwzględnie nierozsądne i niebezpieczne jest publikowanie zdjęć dzieci nagich lub niekompletnie ubranych. Ludzie o nieczystych intencjach tylko czekają na takie okazje - dodał Michalak.

Zwrócił uwagę, że publikując wizerunek dziecka w sieci, rodzice tracą nad nim kontrolę. Informacje raz zamieszczone w internecie pozostają tam na zawsze, są dostępne dla każdego, mogą być wykorzystane kilka lub kilkanaście lat po zrobieniu.

- Bezrefleksyjne otwieranie drzwi do prywatności, a nawet intymności dziecka sprawia, że prywatność czy intymność traci znaczenie, przestaje być wartością. Tworzy się moda na wystawianie na widok publiczny wszystkiego. Jeśli tego rodzaju praktyki nie będą krytykowane, w społeczeństwie może pojawić się przekonanie, że rezygnacja z prywatności własnej czy dziecka to norma, więc w internecie wolno zamieszczać wszystko. W rezultacie, gdzieś po drodze, zdeptana zostaje godność dziecka, która jest przecież źródłem jego dóbr osobistych, czyli właśnie wizerunku, czci, życia prywatnego i innych - dodał rzecznik.

d4cwxer

Mieczysław Dzikowski, ojciec dzieci, których dotyczy interwencja RPD, nie widzi w transmisjach z życia rodziny niczego złego. - Co my takiego złego dzieciom robimy? Staramy się, żeby miały jak najlepiej, chcemy jak najlepiej im życie ułożyć - powiedział w rozmowie z PAP.

Nie zgodził się, że to zagraża dobru dzieci. Powiedział też, że z relacji dzieci nie wynika, by miały z tego powodu problemy, w ich środowisku rówieśnicy przyjęli to normalnie.

Wskazał, że kilka lat temu, kiedy rodzina miała kłopoty, zwracała się bezskutecznie do RPD o podjęcie interwencji. Jego zdaniem to bulwersujące, że rzecznik podejmuje interwencję teraz, gdy rodzice starają się zarobić na dzieci i zapewnić im komfortowe życie.

d4cwxer

Podziel się opinią

Share
d4cwxer
d4cwxer
Więcej tematów