PolskaRPD: opinia biegłych i decyzja sądu - obowiązkowo przed końcem kary

RPD: opinia biegłych i decyzja sądu - obowiązkowo przed końcem kary

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak chce, by opinia biegłych i decyzja sądu była obowiązkowo wydawana przed zakończeniem odbywania kary przez skazanych z zaburzeniami psychicznymi, którzy mogą być uznani za zagrażających zdrowiu i życiu dzieci.

RPD: opinia biegłych i decyzja sądu - obowiązkowo przed końcem kary
Źródło zdjęć: © Fotolia

- Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Poprosił go też o dane dotyczące wszystkich prowadzonych postępowań w sprawach wynikających z ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - poinformował Maciej Stadtmuller z biura prasowego RPD.

Michalak chce też, by szef resortu sprawiedliwości przeanalizował problem i podjął działania dotyczące trwających i przyszłych postępowań w takich sprawach.

"Jak wynika z informacji uzyskanych przez Rzecznika Praw Dziecka, wnioski składane przez dyrektorów zakładów karnych nie w każdym przypadku są rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, w sposób umożliwiający ich rozpoznanie przed zakończeniem odbywania kary przez skazanych, co wiąże się z opuszczeniem zakładów karnych przez przestępców dokonujących najcięższych przestępstw na szkodę małoletnich" - napisał do Grabarczyka.

Michalak zaznaczył, że nie godzi się z sytuacją, w której "ze względu na brak skutecznego, wnikliwego i terminowego rozpoznania sprawy" dochodzi do możliwego zagrożenia dla zdrowia lub życia dzieci, ze względu na realne niebezpieczeństwo popełnienia kolejnego przestępstwa przez zwolnione z więzienia osoby.

W ostatnich dniach okazało się, że mimo wniosku dyrektora więzienia w sprawie Henryka Z. kończącego karę 25 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i zabójstwo 5-miesięcznej dziewczynki, sąd nie otrzymał w terminie niezbędnej do zbadania sprawy opinii biegłych.

We wtorek Henryk Z. stawił się w Gdańsku na badania, które przeprowadzili psychiatrzy i psycholog. Po ich wykonaniu biegli zdecydowali, że mężczyzna powinien zostać poddany dłuższej obserwacji psychiatrycznej. Ma się ona odbyć w ośrodku w Gostyninie.

Termin posiedzenia w sprawie ewentualnej izolacji Henryka Z. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na 16 marca. Jeśli sąd uzna, że mężczyzna przebywając na wolności, stwarza zagrożenie dla innych, może zadecydować o zastosowaniu wobec niego nadzoru prewencyjnego, albo umieszczeniu go w specjalnym ośrodku w Gostyninie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)