Rozszerzenie RPP niezgodne z konstytucją
Eksperci sejmowej Komisji Finansów uznali, że projekt rozszerzenia składu Rady Polityki Pieniężnej jest niezgodny z konstytucją. Eksperci opiniowali projekty zmian w ustawie o NBP, przygotowane między innymi przez PSL i Unię Pracy. Ich głównym celem jest poszerzenie składu Rady. Projektem tym zajmie się podkomisja.
28.06.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poproszeni o opinię profesorowie Piotr Winczorek i Wojciech Sokolewicz uznali, że poszerzenie składu Rady narusza konstytucyjne zasady podziału władzy i legalizmu. Jest także sprzeczne z zasadą kadencyjności i narusza niezależność Rady Polityki Pieniężnej.
Prof. Winczorek zwrócił uwagę, że poprzez zmianę składu Rady, organy powołujące nowych członków, czyli Sejm, Senat i prezydent uzyskałyby na nią bezpośredni wpływ w konkretnym celu, czyli zmiany jej polityki.
Z tymi zarzutami nie zgadza się przedstawiciel wnioskodawców Zbigniew Kuźmiuk z PSL. Jego zdaniem, projekt zmian w ustawie o NBP jest zgodny z konstytucją, a profesorowie zamiast do konkretnych zapisów odnieśli się do - jak to określił - ducha ustawy. Kuźmiuk ma nadzieję, że projekt zostanie uchwalony jeszcze w lipcu, a jego zdaniem, o ewentualnej niezgodności z konstytucją rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny, a nie eksperci. (aka)