Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Minister Orbana o "wrażliwości Turcji"
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zasugerował, że rząd Viktora Orbana nie jest całkowicie przekonany do rozszerzenia NATO. Chodzi o aspiracje Finlandii i Szwecji. Polityk wskazał, że należy "wziąć pod uwagę sugestie Turcji".
Informacje w tej sprawie przekazał serwis hvg.hu. Portal poinformował, że Szijjártó powiedział w Berlinie, iż Węgry zawsze popierały "politykę otwartych drzwi", ale "wrażliwości" wskazane przez Turcję muszą być również brane pod uwagę.
Węgierski minister o NATO
Węgierski minister spraw zagranicznych wskazał na nieformalnym spotkaniu sił Sojuszu, że stanowisko NATO, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie, nadal jest zbieżne z narodowym interesem Węgier. Chodzi o to, aby konflikt nie rozprzestrzenił się poza granice tego kraju.
Węgierski polityk podkreślił, że w NATO "wszyscy wiedzą, że Węgry stoją po stronie pokoju". Oprócz tego dodał, że jest szerokie poparcie, aby uniknąć bezpośredniego starcia między NATO a Rosją.
Zdaniem Szijjártó w związku z tym, że sytuacja jest "niezwykle niestabilna", konieczna jest "szczególna ostrożność". Minister zaznaczył, że szanuje to, iż państwa członkowskie pomagają Ukrainie w transferze broni, ale "bardzo ważne jest, aby te transfery nie odbywały się w ramach NATO" - dodaje portal hvg.hu.
Zobacz też: Komu ufa Putin? "FSB się nie sprawdziło"
Węgierski minister o rozszerzeniu NATO
Węgierski minister skomentował także doniesienia o chęci dołączenia do NATO Finlandii oraz Szwecji.
Polityk dodał, że "Węgry zawsze popierały politykę otwartych drzwi", ale należy również brać pod uwagę "'wrażliwość wskazywaną przez Turcję".
Turcja blokuje Szwecję w jej aspiracjach dołączenia do NATO
- Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym - oznajmiła w niedzielę szefowa MSZ Szwecji Ann Linde.
Przypomnijmy, że Linde spotkała się w sobotę wieczorem w Berlinie w ramach nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO ze swoim odpowiednikiem z Turcji Mevlutem Cavusoglu.
Natomiast w piątek Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.
Źródło: hvg.hu, PAP