PolskaRozstrzygnięto konkurs na projekt budynku Muzeum Historii Polski

Rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku Muzeum Historii Polski

Pracownia architektoniczna Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie. W konkursie uczestniczyły pracownie z całego świata. Muzeum ma stanąć nad trasą Łazienkowską.

06.12.2009 | aktual.: 06.12.2009 19:28

Zwycięski projekt zakłada pokrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy mkw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. mkw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw. Autorzy projektu otrzymają w nagrodę 70 tys. euro oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących realizacji projektu.

Przewodniczący jury konkursu Jong Soung Kimm Z Korei Południowej zwrócił uwagę, że podczas konkursu na projekt gmachu MHP, architekci musieli zmierzyć się ze skomplikowanymi kwestiami technicznymi i architektonicznymi. - Ich zadaniem było zaprojektowanie budowli pokrywającej Trasę Łazienkowską, ustanowienie pewnej relacji między Zamkiem Ujazdowskim a nowo powstającym budynkiem Muzeum oraz stworzenie dobrego dzieła architektonicznego. 10 finalistów konkursu wykazało bardzo wysoki stopień profesjonalizmu - ocenił Kimm.

Zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga budynek jest prosty w formie, minimalistyczny. Członek jury konkursu Tomasz Merta uznał, że stonowany charakter projektu przyszłej siedziby MHP jest przejawem pewnej tendencji w architekturze. - Nie do końca odczuwamy w Polsce do jakiego stopnia przesunęła się myśl architektoniczna na świecie - od budowania budynków-ikon do wysmakowanej, w dużej mierze minimalistycznej i nieagresywnej, eleganckiej architektury. Tego rodzaju budynkiem jest ten zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga - podkreślił Merta.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro zwycięska praca "daje szansę, aby wyeksponować obiekty, które są dookoła budynku MHP". - To bardzo ważne by nie przysłonić, nie zdominować Zamku Ujazdowskiego (...), aby Zamek stał się głównym eksponatem naszego Muzeum - taka była intencja jury - powiedział Kostro.

Obecny podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na wielką rangę konkursu objętego patronatem przez m.in. Międzynarodową Unię Architektów (UIA), która patronuje rocznie zaledwie 5-6 konkursom. - Kończy się bardzo ważny rok dla polskiej historii - rok wielkich rocznic (...), podczas którego dzieliliśmy się naszą historią skutecznie z całą Europą. Cieszę się, że ten rok kończy się także rozstrzygnięciem konkursu dotyczącego Muzeum Historii Polski - mówił Zdrojewski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła polska pracownia EM Jednacz Architekci (30 tys. euro), trzecie była Pracownia Jakub Krzyczkowski (20 tys. euro). Przyznano również wyróżnienia.

Konkurs na architektoniczny projekt budynku MHP ogłoszono w kwietniu 2009 r. Na I etap konkursu nadesłano 324 prace. Najwięcej - 161 - z Polski. 55 prac złożyli architekci ze Stanów Zjednoczonych, 45 - z Francji, a 37 - z Chin. Wśród 70 krajów, z których wpłynęły zgłoszenia, były tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan. Rozstrzygnięcie I etapu konkursu nastąpiło 30 lipca br. Wówczas do II etapu zakwalifikowano 10 prac. Od poniedziałku przez dwa tygodnie w budynku Skylight Złote Tarasy można będzie oglądać wystawę wszystkich nadesłanych na konkurs prac - w tym nagrodzonych i wyróżnionych.

Na lata 2010-2011 zaplanowano prace przygotowawcze do budowy, która ma się rozpocząć wiosną 2011 roku. Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji, w sposób nowoczesny ukazującą całość polskiej historii. Przewidywana wartość inwestycji to 87 mln euro, z czego ok. 80% będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:PAP
konkurswarszawamuzeum historii polski
Zobacz także
Komentarze (0)