PolskaRozprawa w Trybunale Konstytucyjnym odwołana. Samorządowcy wycofali swój wniosek

Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym odwołana. Samorządowcy wycofali swój wniosek

Druga zaplanowana na wtorek rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym nie odbędzie się. Miała dotyczyć przepisów odnoszących się do dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Jednak grupa samorządowców wycofała swój wniosek kilka minut przed rozpoczęciem rozprawy.

Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym odwołana. Samorządowcy wycofali swój wniosek
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Powodem wycofania wniosku do TK jest zmiana składu sędziowskiego. Trybunał miał wydać wyrok w 5-osobowym składzie, ale wczoraj wieczorem sędziego Marka Zubika zastąpił Mariusz Muszyński. Drugim powodem jest zbyt mało czasu na zapoznaniem się ze stanowiskami rządu i Sejmu.

- Trzy lata czekaliśmy na ten dzień, czekaliśmy na rozpatrzenie skargi związanej z przekazywaniem zadań samorządom bez finansowania. I dziś zostaliśmy potraktowani jak klienci sklepu mięsnego w latach 80. - powiedział dziennikarzom reprezentujący wnioskodawców prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Wadim Tyszkiewicz wyjaśnił, że samorządowcy dostali stanowiska rządu i Sejmu w krótkim czasie przed rozprawą i nie mieli możliwości się z nimi zapoznać. Skomentował też zmianę w składzie sędziów. - Mamy wątpliwości, czy ten sędzia ma mandat do tego, aby wydawać wyroki. Zresztą, jeśli my nie mieliśmy możliwości, aby zapoznać się z argumentacją rządu i Sejmu, to takiej możliwości na pewno nie miał sędzia Muszyński – powiedział prezydent Nowej Soli.

Dodał, że przed wycofaniem wniosku samorządowcy wnosili o odroczenie terminu rozprawy. - Niestety Trybunał Konstytucyjny nie dał nam szansy, aby ustosunkować się do argumentów rządu i Sejmu – powiedział Wadim Tyszkiewicz.

Na rozprawie Sejm miał reprezentować poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Powiedział dziennikarzom, że należało spodziewać się niekorzystnego dla samorządowców wyroku. - Być może samorządy chciały uniknąć porażki w Trybunale Konstytucyjnym, a być może była to pewna forma jakiejś manifestacji politycznej – stwierdził poseł PiS.

Według wniosku samorządowców przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego określające procentowe udziały gmin we wpływach podatkowych są nieadekwatne do zakresu zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego, które reprezentują.

Trybunał miał rozpatrzyć tę sprawę w składzie pięciu sędziów. Przewodniczącym miał być sędzia Piotr Pszczółkowski, zaś sprawozdawcą sędzia Leon Kieres.
##Wniosek Zbigniewa Ziobry
Jest to druga rozprawa przed TK, która nie odbyła się dzisiaj. W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny odwołał wyznaczony na wtorek termin rozprawy w pełnym składzie ws. zmiany ustawy o kuratorach sądowych. Powodem był wniosek Zbigniewa Ziobry o wyłączenie ze składu orzekającego w tej sprawie trzech sędziów TK. Chodzi o Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika, którzy według ministra sprawiedliwości zostali oni wybrani na sędziów niezgodnie z konstytucyjnymi zasadami.

zbigniew ziobrotkjulia przyłębska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)