Rozpoczynają się 13. Warszawskie Targi Sztuki w Zamku Królewskim
Ponad 1000 obiektów: obrazów, fotografii, rzeźb, mebli, lamp, dekoracji znajdzie się na rozpoczynających się w piątek 9 października 13. Warszawskich Targach Sztuki w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim. Targi trwać będą do niedzieli.
09.10.2015 | aktual.: 10.10.2015 09:09
- Renomowane galerie, antykwariaty i domy aukcyjne, wybitne dzieła i pierwsze nazwiska współczesnej sztuki polskiej określają - jak zwykle - poziom Warszawskich Targów Sztuki (WTS) - powiedziała Kama Zboralska, przewodnicząca rady programowej targów.
Oferta - podkreślają organizatorzy - jest bogata i bardzo zróżnicowana. - Będzie można kupić nadal niedoszacowane zdjęcia znanych fotografików, takich jak Pierściński, Sikora, Niedenthal, Gierałtowski, Tomaszewski, Prażmowski, Ryczka oraz Rytka. Będzie także młode malarstwo, reprezentowane przez takich twórców jak Stokłosa, Leto, Kabala, Curyło oraz prace uznanych twórców, np. Wilkonia, Szaybo, Pągowskiego, Stannego, Grzyba, Dwurnika oraz obrazy klasyków współczesności - Wróblewskiego, Nowosielskiego, Stażewskiego, Fangora, Krygiera). Sztukę przedwojenną reprezentują m.in. Malczewski, Hofman, Weiss, Chełmoński - mówi Zboralska.
Wśród rzeźbiarzy pojawią się m.in.: znany artysta Krzysztof M. Bednarski, Bronisław Krzysztof, którego dzieła znajduja się w kolekcjach m.in. Alfreda Taubmana - właściciela D.A. Sotheby's w Nowym Jorku, Rothschildów, Isabelle hrabiny d'Ornano oraz Rodziny Staraków, Grzegorz Gwiazda, utalentowany, młody artysta, który odnosi coraz większe sukcesy we Włoszech i Niemczech. Grafikę zarówno warsztatową, jak i cyfrową pokaże Pragaleria.
W gronie ponad 50 wystawców zakwalifikowanych do ekspozycji pojawią się m.in. Galeria Zderzak, Art Agenda Nova, Galeria Stefan Szydłowski, Mostra, Beta 16, 101 Projekt, Galeria Muzalewska, Olimpus, Galeria Grafiki i Plakatu, Milano, Artemis, Stalowa, Limitededition.pl. oraz Arttrakt.
Sztukę dawną oraz rzemiosło artystyczne pokażą m.in. Galeria Berżera, Galeria 32, specjalizująca się w sztuce art deco, D.A. Rempex, Artykwariat, Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski i monachijski Antiquariat Desa Pahor - rzadkie, oryginalne, starodawne mapy oraz książki z okresu od XV do XIX wieku.
Dla numizmatyków będą dostępne wyjątkowe obiekty m.in. dwu dukatowy żeton koronacyjny Jana III Sobieskiego, datowany na 2 luty 1676 rok, drugi znany egzemplarz znajduje się w prywatnym zbiorze.
Dizajn na światowym poziomie zaproponuje The Prime - meble, lampy i dekoracje słynnych dizajnerów, takich jak Massimo Castagna, Umberto Asnago, Piero Lissoni, Ferruccio Laviani, Paola Navone, Patricia Urquiola.
Na 13. WTS eksponować się też będą wydawnictwa książkowe: Arkady, które specjalizują się w popularno-naukowych, bogato ilustrowanych publikacjach m.in. z dziedziny sztuki i architektury oraz Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne.
Książki tych oficyn w limitowanych edycjach, drukowane są na czerpanych i artystycznych papierach, ręcznie oprawiane w skóry i inne szlachetne materiały. Znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, bibliotekach i muzeach na świecie. Zamawiane były m. in. dla Jana Pawła II, Benedykta XVI, królowej Belgijskiej, króla Arabii Saudyjskiej i szejków.
Dom Wydawniczy Orbis Pictus podczas Targów zaprezentuje niespotykaną w światowej historii wydawniczej edycję faksymilową, jednego z największych arcydzieł marynistyczno-kartograficznych, pochodzącego z XVII wieku atlasu Le Neptune Francois.
Oryginalny egzemplarz, który stanowi wzór dla tego wydania, przechowywany jest w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest to pierwsza, najcenniejsza edycja pochodząca z 1693 roku. Faksymile Atlasu zostanie wydane w ściśle limitowanym nakładzie 99 egzemplarzy.
Po raz pierwszy na Warszawskich Targach Sztuki pojawi się Art&Ruinart Atelier, obecne na najbardziej prestiżowych targach sztuki m.in. Art Basel, Miami Art. Basel, ARCO (Madryt), London Desinger. Dom Szampański Ruinart (należy do LVMH Louis Vuitton), istnieje od ponad 300 lat, od 1896 roku kiedy wybitny artysta Alfons Mucha zaprojektował plakat współpracuje i uczestniczy w międzynarodowym świecie sztuki.
- Cieszymy się, że po raz siódmy targi odbywają się w tak prestiżowym miejscu jakim są Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego. Dużą wagę przywiązujemy również do propagowania sztuki i edukowania najmłodszych. Stąd wystawy towarzyszące wybitnych twórców Tadeusza Kantora i Rosława Szaybo oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży - mówi Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, organizatora WTS.
Patronatem Honorowym objęli WTS Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Narodowe Centrum Kultury, patronem jest UNESCOa partnerami Zamek Królewski, Narodowy Instytut Audiowizualny Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich.