PolskaRozpoczyna się 10. edycja Brave Festival

Rozpoczyna się 10. edycja Brave Festival

Rozpoczyna się 10. edycja Brave Festival. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia będzie „Święte ciało”.

Rozpoczyna się 10. edycja Brave Festival
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Grzegorz Bral, kierownik artystyczny imprezy, zaznacza, że hasło tegorocznego festiwalu jest – przewrotnie - głęboko zanurzone w duchowości. Celem będzie przedstawienie, że ciało nie jest ważne samo w sobie, tak jak w konsumpcyjnej kulturze Zachodu – ciało jest bowiem tymczasowym naczyniem czegoś nieprzemijalnego.

Pierwsza edycja Brave Festival odbyła się we Wrocławiu w roku 2005. Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”, założone przez wspomnianego Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki. Ideą festiwalu jest hasło „Przeciw wypędzeniom z kultury”, które podkreśla potrzebę odwagi w głoszeniu swojej kultury, tradycji, wartości, duchowości. Brave Festival stara się ocalić to, co w świecie wydaje się ginąć pod wpływem umasowienia kultury, zebrać ludzi, którzy nie godzą się na narzucane wzorce.

Twarzą tegorocznej edycji festiwalu została hinduska ascetka, Sabrida, która po śmierci męża rozpoczęła wędrówkę. Odsunęła się od społeczeństwa, by oddać się w całości życiu duchowemu. Wydarzenia festiwalowe oparte będą w znacznej mierze właśnie na kulturze indyjskiej. - Współczesny taniec europejski właśnie tu się zaczyna, w świętych, świątynnych tańcach Indii. To tradycja całkiem obca Europie – mówi Grzegorz Bral.

Pierwszy tydzień rozpoczynającego się 4 lipca festiwalu poświęcony będzie pokazom filmowym. Widzowie będą mogli obejrzeć 28 produkcji, podzielonych na 3 cykle tematyczne. Tydzień filmowy zainauguruje niemy film „Światło Azji” wyświetlany przy akompaniamencie indyjskiego zespołu Divana Ensemble. Wszystkie filmy będą do obejrzenia w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

W drugim tygodniu imprezy rozpoczną się spektakle i koncerty. W sobotę, 12.07 wystąpi kontrowersyjny choreograf-kapłan Voodoo, Koffi Kôkô, oraz utytułowana Tancerka, Melanie Lomoff. Widzowie będą mogli zobaczyć także trwający ponad 5 godzin pokaz tradycyjnych tańców indyjskich.

Festiwal poprzedziły różne wydarzenia, między innymi parada Brave Kids oraz rozmowy i spotkania o odległych tradycjach w ośrodkach kulturalnych na Nadodrzu.

Impreza zakończy się 17 lipca. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w budynku Biblioteki Dolnośląskiej w rynku. Wstęp na większość wydarzeń w ramach festiwalu jest biletowany. Patronat nad imprezą objęło miasto Wrocław oraz Europejska Stolica Kultury 2016.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)