Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. warszawskiej Rotundy
Właściciel warszawskiej Rotundy skonsultuje z mieszkańcami projekt rewitalizacji budynku. Od czwartku warszawiacy mogą wypełniać ankiety, w których określą, co miałoby znajdować się w budynku.
18.04.2013 | aktual.: 18.04.2013 17:29
W mieszczącej się w samym centrum miasta - na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej - Rotundzie znajduje się obecnie trzeci oddział PKO Banku Polskiego - właściciela budynku. Przeznaczenie Rotundy częściowo ma zostać zmienione. Co powstanie, oprócz banku, zadecydują konsultacje społeczne. Są one częścią przedsięwzięcia "Rotunda 2013". Projekt ma na celu rewitalizację budynku oraz udostępnienie co najmniej 30 proc. powierzchni Rotundy na dodatkowe funkcje społeczne.
Ankiety, które wypełniać można do 11 maja, są dostępne w formie papierowej lub elektronicznej na stronie www.rotunda2013.pl.
Warszawiacy mają odpowiedzieć m.in. na pytanie, co miałoby się znajdować na oddanych przez bank 30 proc. powierzchni Rotundy. Do wyboru są m.in.: multimedialny punkt informacji o zabytkach, atrakcjach turystycznych i ważnych miejscach w Warszawie, multimedialny punkt informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych Warszawy, multimedialny punkt widokowy Warszawy, ogólnodostępna czytelnia prasy i książek, darmowa galeria sztuki, miejsce odpoczynku, spotkań w otoczeniu zieleni.
- Na podstawie opinii warszawiaków przygotujemy międzynarodowy konkurs architektoniczny, by wyłonić jak najlepszą koncepcję. Koncepcję budynku nowoczesnego, który w sposób transformacyjny zachowa to, co najlepsze w starej Rotundzie, jej pierwotnej idei, a zarazem przeniesie nas w XXI, a może i w XXII wiek - powiedział jeden z dyrektorów w PKO Banku Polskim Jarosław Orlikowski.
Organizatorzy akcji informują, że rewitalizacja przebiegać ma "z zachowaniem dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu".
Podczas konferencji prasowej Jarosław Pluta, dyrektor trzeciego oddziału PKO BP, który mieści się w Rotundzie, opowiedział dziennikarzom o złym stanie budynku. - Każdy deszcz i roztopy śniegów powodują, że cieknie nam z dachu. Pod każdą dziurę podstawiamy kubełki. Dwa lata temu, przy dużych opadach, mieliśmy do dziesięciu przecieków - powiedział Pluta.
Rotundę wybudowano w 1966 roku. W lutym 1979 r. w budynku doszło do wybuchu gazu. Zginęło wówczas 49 osób. Budynek został zniszczony prawie w 70 proc. Jeszcze w tym samym roku Rotundę odbudowano.