Rozpoczęły się Dni Kultury Kresowej
Koncertem polonijnych zespołów z Litwy i Białorusi rozpoczęły się w Białymstoku VI Dni Kultury Kresowej. To jedna z ważniejszych w roku tego typu imprez w Białymstoku, który ma liczne związki z polonią na
kresach wschodnich.
Dni Kultury Kresowej już po raz szósty zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna.
Głównym celem dni jest podtrzymywanie żywych kontaktów z rodakami na Wschodzie. Chcemy pokazywać tradycje, jakie przetrwały na kresach, pokazywać je młodym, by to nie zaginęło, by żyło i było kontynuowane - powiedziała Klara Rogalska z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Na co dzień towarzystwo współpracuje z polskimi organizacjami na Litwie i Białorusi.
W Białymstoku mieszka niewielu kresowiaków w porównaniu z takimi miastami jak Gdańsk, Szczecin czy Wrocław. Staramy się jednak coś robić, by związki z kresami nie odeszły w niepamięć - dodała Rogalska. W Białymstoku w Towarzystwie Przyjaciół Grodna i Wilna działa obecnie 55 osób.
W Filharmonii Białostockiej wystąpią zespoły: "Wesołe zabawy" działające przy Domu Polskim w Lidzie, "Chabry" funkcjonujący przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie i "Ejszyszanie" z Ejszyszek.
W niedzielę przed Archiwum Państwowym w Białymstoku odbędzie się kaziukowy kiermasz, na którym będzie można kupić produkowane na Litwie tradycyjne wileńskie palmy wielkanocne i kaziukowe pierniki w kształcie serc.
14 marca w Muzeum Podlaskim zaplanowano sesję popularno-naukową pod hasłem "Kresy wczoraj i dziś". 19 marca w dniu imienin marszałka Józefa Piłsudskiego odprawiona zostanie msza św. w białostockiej katedrze, a pod pomnikiem marszałka zostaną złożone kwiaty.
W organizacji Dni Kultury Kresowej pomagają Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Związek Piłsudczyków RP, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i podlaski oddział towarzystwa Wspólnota Polska. Patronat honorowy sprawuje prezydent Białegostoku Ryszard Tur.