Trwa ładowanie...
08-09-2014 20:35

Rozpoczęło się spotkanie koalicyjne ws. nowego rządu

Rozpoczęło się spotkanie koalicji PO-PSL, poświęcone nowej sytuacji politycznej po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. Spotkanie to odbywa się w gronie polityków obu partii. W spotkaniu udział biorą m.in. szefowie PO i PSL: premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński.

Rozpoczęło się spotkanie koalicyjne ws. nowego rząduŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d42n1oc
d42n1oc

Szef klubu Jan Bury powiedział, że ze strony ludowców udział w rozmowach biorą poza Piechocińskim: minister rolnictwa Marek Sawicki, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Sam Bury nie pojawi się na spotkaniu; ma wcześniej zaplanowaną wizytę na Śląsku.

Ze strony Platformy udział w spotkaniu bierze m.in. marszałek sejmu Ewa Kopacz, sekretarz generalny partii Paweł Graś oraz szef klubu PO Rafał Grupiński.

Tematem rozmowy - jak powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska - ma być nowa sytuacja polityczna, która powstała po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej; Tusk urząd ma objąć 1 grudnia.

Kidawa-Błońska pytana przez dziennikarzy, czy PSL utrzyma dotychczasowe resorty (gospodarkę, pracę i rolnictwo) w nowym rządzie, powiedziała: - Z rozmów koalicyjnych wynika, że Janusz Piechociński chciał zagwarantowania tych samych ministerstw dla swoich kolegów. Podejrzewam, że udział PSL będzie taki sam, jak do tej pory.

d42n1oc

Pytana, czy jest rozważany podział resortu infrastruktury i rozwoju na ministerstwo infrastruktury oraz na ministerstwo rozwoju regionalnego, rzecznik rządu powiedziała: - To też jest temat do dyskusji, bo rok temu podjęto decyzję o scaleniu tych dwóch ministerstw, to zaczęło bardzo dobrze działać, minister Elżbieta Bieńkowska dokonała dużych zmian. Do rozdzielenia resortów potrzebne byłyby dodatkowe fundusze. Taką decyzję podejmie Ewa Kopacz po rozmowie ze swoimi ministrami.

Kandydatką PO na nowego szefa rządu jest marszałek sejmu Ewa Kopacz - w środę poparcia udzielił jej zarząd Platformy. W poniedziałek prezydent Bronisław-Komorowski spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że prezydent uzyskał potwierdzenie, że Kopacz jest kandydatem koalicji większościowej na premiera.

d42n1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42n1oc
Więcej tematów