Trwa ładowanie...

Rozpoczęło się spotkanie koalicyjne ws. nowego rządu

Rozpoczęło się spotkanie koalicji PO-PSL, poświęcone nowej sytuacji politycznej po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. Spotkanie to odbywa się w gronie polityków obu partii. W spotkaniu udział biorą m.in. szefowie PO i PSL: premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński.
Share
Marszałek sejmu Ewa Kopacz po przyjeździe na spotkanie koalicji PO-PSL
Marszałek sejmu Ewa Kopacz po przyjeździe na spotkanie koalicji PO-PSLŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d4cgzc0

Szef klubu Jan Bury powiedział, że ze strony ludowców udział w rozmowach biorą poza Piechocińskim: minister rolnictwa Marek Sawicki, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Sam Bury nie pojawi się na spotkaniu; ma wcześniej zaplanowaną wizytę na Śląsku.

Ze strony Platformy udział w spotkaniu bierze m.in. marszałek sejmu Ewa Kopacz, sekretarz generalny partii Paweł Graś oraz szef klubu PO Rafał Grupiński.

Tematem rozmowy - jak powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska - ma być nowa sytuacja polityczna, która powstała po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej; Tusk urząd ma objąć 1 grudnia.

d4cgzc0

Kidawa-Błońska pytana przez dziennikarzy, czy PSL utrzyma dotychczasowe resorty (gospodarkę, pracę i rolnictwo) w nowym rządzie, powiedziała: - Z rozmów koalicyjnych wynika, że Janusz Piechociński chciał zagwarantowania tych samych ministerstw dla swoich kolegów. Podejrzewam, że udział PSL będzie taki sam, jak do tej pory.

Pytana, czy jest rozważany podział resortu infrastruktury i rozwoju na ministerstwo infrastruktury oraz na ministerstwo rozwoju regionalnego, rzecznik rządu powiedziała: - To też jest temat do dyskusji, bo rok temu podjęto decyzję o scaleniu tych dwóch ministerstw, to zaczęło bardzo dobrze działać, minister Elżbieta Bieńkowska dokonała dużych zmian. Do rozdzielenia resortów potrzebne byłyby dodatkowe fundusze. Taką decyzję podejmie Ewa Kopacz po rozmowie ze swoimi ministrami.

Kandydatką PO na nowego szefa rządu jest marszałek sejmu Ewa Kopacz - w środę poparcia udzielił jej zarząd Platformy. W poniedziałek prezydent Bronisław-Komorowski spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że prezydent uzyskał potwierdzenie, że Kopacz jest kandydatem koalicji większościowej na premiera.

d4cgzc0

Podziel się opinią

Share
d4cgzc0
d4cgzc0
Więcej tematów