PolskaRozpoczęło się posiedzenie Sejmu

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

W środę po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjmą na początku obrad ślubowanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Złoży je wybrana na drugą już kadencję - Ewa Kulesza.

W środę wieczorem Sejm ma zdecydować, w jaki sposób będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wieczorem odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy o bezpośrednim wyborze wójta (wójtem w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy, jest burmistrz, a w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - prezydent miasta).

Posłowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, autorstwa Samoobrony. Samoobrona chce obniżenia uposażeń parlamentarzystów z 8980 zł do 3207 zł 12 gr. Według posłów z tego klubu, pieniądze zaoszczędzone na uposażeniach parlamentarzystów powinny zostać przeznaczone na zasiłki dla osób szczególnie potrzebujących, pozostających w bardzo ciężkich warunkach materialnych, głównie na regulowanie opłat czynszów w sytuacji zagrożenia eksmisją rodzin wielodzietnych.

W Sejmie odbędzie się również debata nad rządowymi propozycjami zmian w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Projekt przewiduje, że minister zdrowia będzie powoływał trzech członków rad na wniosek sejmiku wojewódzkiego, trzech spośród kandydatur wskazanych przez sejmik. Jeden będzie powoływany przez ministra bezpośrednio.

Wszyscy członkowie rad mają być ubezpieczeni w swojej kasie. Według projektu, mają też legitymować się zdanym egzaminem na członka rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub należeć do samorządu zawodowego radców prawnych, adwokatów lub biegłych rewidentów. Według projektu, członek rady może być odwołany w każdym czasie przed upływem czteroletniej kadencji, oraz musi być odwołany jeśli przestał spełniać wymagania zapisane w ustawie. Projektodawcy chcą też, by członek rady kasy chorych "wyróżniał się wysokimi walorami moralnymi".

Projekt przewiduje, że członkiem rady kasy chorych nie może być osoba będąca jednocześnie członkiem zarządu kas lub jej pracownikiem, świadczeniodawca współpracujący z kasą, właściciel lub pracownik zakładu opieki zdrowotnej, który ma kontrakt z kasą, ani osoba współpracująca z takim ZOZ-em, członek lub pracownik samorządu terytorialnego, właściciel lub pracownik apteki czy przedsiębiorstwa produkującego leki. (mag)

sejmobradywójt

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)