Rozpoczęła się X Konferencja "Miasta w Internecie"
Miasto Konin oraz gmina i miasto Tyczyn zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu "Złota @ 2006 - Samorządowy Lider Elektronicznej Administracji". Statuetki Złotych Małp rozdano w środę w Zakopanem podczas inauguracji X Konferencji "Miasta w Internecie". Organizatorzy konkursu zastępują słowo "małpa" w nazwie
nagrody, graficznym symbolem poczty komputerowej - "@".
07.06.2006 | aktual.: 07.06.2006 19:14
Jury konkursu oceniało polskie serwisy samorządowe w czterech kategoriach: gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, dużych miast oraz powiatów.
W kategorii gmin miejskich nagrodę w postaci statuetki "Złotej @" zdobył Urząd Miejski w Koninie. Adres serwisu internetowego tej gminy to: www.konin.pl. W kategorii miast będących gminami miejsko- wiejskimi najlepszy okazał się serwis Urzędu Gminy i Miasta Tyczyn - www.tyczyn.pl.
Ze względu na brak kandydatur na odpowiednio wysokim poziomie, jurorzy postanowili nie przyznawać w tym roku statuetek w kategorii gmin wiejskich oraz powiatów.
Jury pragnie zwrócić uwagę na widoczną w latach 2005 - 2006 niewielką skalę jakościowego rozwoju samorządowych serwisów gmin wiejskich i powiatów - powiedział reprezentujący jury konkursu Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".
Konferencja "Miasta w Internecie" to doroczne spotkanie samorządowców, urzędników administracji publicznej oraz specjalistów zainteresowanych wykorzystaniem technologii elektronicznej informacji i komunikacji do zarządzania państwem i porozumiewania się ze społeczeństwem. W konferencji bierze udział 350 gości z całej Polski.
Według uczestników i organizatorów konferencji, Polska wciąż jest zapóźniona w stosunku do innych krajów UE pod względem wykorzystania technologii informacji i komunikacji elektronicznej. W dodatku nasz kraj nie wykorzystuje szans nadrobienia tych zaległości. Według specjalistów, nie wystarczy tylko informatyzować, bo samo kupowanie komputerów dla urzędów nie doprowadzi do przełomu.
Polska winna postawić na e-Rozwój, czyli na kreowanie wzrostu PKB z pomocą inwestycji w ICT (technologie informacji i komunikacji elektronicznej - PAP), na stworzenie nowoczesnego systemu edukacji, który jest niezbędny gospodarce opartej na wiedzy, wreszcie na reformę administracji publicznej. Reformę wykorzystującą europejskie doświadczenia inwestowania w zintegrowane w skali państwa elektroniczne narzędzia komunikacyjne oraz usługi dla mieszkańców i firm - argumentuje Krzysztof Głomb.
Jego zdaniem, to trudna wizja, ale możliwa do realizacji, czego dowodem są przykłady brytyjskie, czy skandynawskie. Polska ma szanse nadrobić zaległości pod warunkiem wykorzystania unijnych pieniędzy, które przewidziano dla nas na ten cel.
Środki z funduszy strukturalnych na lata 2007 - 2013, jakie będziemy mogli na ten cel wykorzystać, dają nam mocne fundamenty do działań. Większych środków prawdopodobnie już na ten cel w dającej się przewidzieć przyszłości nie dostaniemy - podkreślił prezes Głomb.
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie "Miasta w Internecie".