PolskaRozpoczęła się wizyta premiera Chin w Polsce

Rozpoczęła się wizyta premiera Chin w Polsce

Dwudniowa oficjalna wizyta w Polsce premiera Chin Wen Jiabao rozpoczęła się w środę po południu od ceremonii oficjalnego powitania przez szefa polskiego rządu Donalda Tuska. Po powitaniu rozpoczęły się rozmowy obu delegacji.

- Nasze relacje dzisiaj są, także dzięki staraniom pana premiera, na najwyższym poziomie w dotychczasowej historii naszych relacji - powiedział premier Donald Tusk na początku spotkania. Jak mówił, bardzo się cieszy, że po grudniowej wizycie w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego relacje między obu krajami "zostały podniesione do wymiaru partnerstwa strategicznego".

Według Tuska pozycja Chin w światowej gospodarce i pozycja Polski w Unii Europejskiej uprawnia oba kraje do tego, aby dawać przykład jak powinna rozwijać się gospodarka w niełatwych czasach kryzysu.

- Cieszę się bardzo, że dojdzie do spotkania setek przedsiębiorców chińskich, polskich i z całego regionu, z całej Europy Środkowo-Wschodniej dzięki wizycie pana premiera - powiedział Tusk. Dodał, że szczególnym wydarzeniem politycznym "o randze nieprzeciętnej" będzie czwartkowe spotkanie premiera Wena Jiabao z 15 premierami regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

- Jestem przekonany, że te spotkania w jeszcze większym stopniu pozwolą na zrównoważoną współpracę gospodarczą całego regionu z Chinami, Polski z Chinami i że będziemy mogli porozmawiać bardzo otwarcie o tym, co łączy i co różni Polskę, Europę i Chiny - zaznaczył Tusk. - Jesteśmy przekonani, że otwartość na współpracę, przy wszystkich różnicach, szczególnie na współpracę gospodarczą, będzie dobrze służyła obu naszym narodom - dodał.

Chiński szef rządu powiedział, że Chiny, jak i Polska, mają starą i wspaniałą kulturę. - Oba nasze narody mimo doznanych cierpień cały czas rozwijają się. Dzisiaj oba nasze narody skupiają swoją siłę na budowie modernizacyjnego państwa, dążą do pokoju i rozwoju całego świata - mówił Wen Jiabao.

Chiński polityk podkreślił, że celem jego wizyty jest m.in. dalsze pogłębianie współpracy, przyjaźni, partnerstwa strategicznego między obu krajami. - Wierzę, że nasze starania będą miały pozytywne i daleko idące znaczenie dla stosunków chińsko-polskich i chińsko-unijnych - zaznaczył.

Podczas przewidzianego na około godzinę dwustronnego spotkania premierzy Polski i Chin będą rozmawiać m.in. o wymianie handlowej i chińskich inwestycjach w Polsce.

Oprócz kwestii gospodarczych - jak informuje CIR - premierzy poruszą kwestie związane z rozwojem polsko-chińskiego dialogu politycznego, współdziałania pomiędzy regionami, współpracy kulturalnej czy naukowo-akademickiej, w tym stwarzania możliwości dla chińskiej młodzieży do studiowania na polskich uczelniach.

Ponadto program spotkania przewiduje rozmowy na temat Unii Europejskiej, w tym sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Po zakończeniu rozmów, w obecności obu premierów, podpisane mają być porozumienia dotyczące m.in. współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, współdziałania w zakresie zrównoważonej infrastruktury oraz współpracy kulturalnej.

Następnie szefowie rządów wygłoszą oświadczenia dla mediów.

Późnym popołudniem w Belwederze premier Chin zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wieczorem zostanie wydany oficjalny obiad na cześć szefa chińskiego rządu.

W czwartek rano premierzy Polski i Chin m.in. zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii. Jednym z tematów spotkania - według CIR - ma być współpraca gospodarcza.

Podczas wizyty w Polsce premierowi Chin towarzyszą ministrowie: komisji rozwoju narodowego, handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister spraw zagranicznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)