Trwa ładowanie...
d2ntuot

Rozpoczęła się konferencja pokojowa w sprawie wojny w Syrii w Montreux

W szwajcarskiej miejscowości Montreux rozpoczęła się międzynarodowa konferencja mająca na celu zakończenie trwającego od prawie trzech lat konfliktu w Syrii. Po raz pierwszy ma dojść do rozmów przedstawicieli Damaszku i opozycji na uchodźstwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konferencja Genewa 2
Konferencja Genewa 2 (AFP, Fot: Fabrice Coffrini)
d2ntuot

Sekretarz generalny Ban Ki Mun otworzył konferencję, w której uczestniczą delegacje z ok. 40 krajów i organizacji międzynarodowych; wśród uczestników są szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.

W czasie ceremonii otwarcia Ban oświadczył, że przed zgromadzonymi stoją wielkie wyzwania. Wezwał strony syryjskiego konfliktu do zaangażowania w celu rozwiązania kryzysu. Zaapelował o zapewnienie organizacjom humanitarnym natychmiastowego dostępu do potrzebujacych w Syrii.

Konferencja, zwana Genewą 2, była wielokrotnie przekładana ze względu m.in. na spory wokół listy uczestników.

d2ntuot

Syryjska opozycja groziła bojkotem spotkania po wystosowaniu w ostatnich dniach przez ONZ zaproszenia wobec Iranu, uznawanego za głównego sojusznika syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Ostatecznie po protestach krajów zachodnich Ban Ki Mun wycofał zaproszenie dla Iranu i Syryjska Koalicja Narodowa zapowiedziała swój udział.

Jak się wydaje, stanowiska przedstawicieli syryjskich władz i opozycji są nie do pogodzenia. Opozycja domaga się bezwarunkowego ustąpienia Asada, który pozostaje u władzy od 2000 roku. Damaszek z kolei jako główny cel konferencji określił "walkę z terroryzmem" i nie bierze pod uwagę rezygnacji prezydenta.

Irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył w środę, że szanse na porozumienie są niewielkie. - Z powodu nieobecności na spotkaniu wpływowych graczy wątpię, by Genewa 2 przyniosła sukces, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem i możliwości zakończenia kryzysu w Syrii - mówił. - Konferencja Genewa 2 już poniosła fiasko, jeszcze zanim się rozpoczęła - dodał prezydent Iranu.

Wojna domowa trwa w Syrii od marca 2011 roku i według syryjskich obrońców praw człowieka pochłonęła życie ponad 130 tys. ludzi.

d2ntuot

Podziel się opinią

Share
d2ntuot
d2ntuot
Więcej tematów