PolskaRozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł

Rozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł

Pierwszą chanukową świecę zapalił na warszawskim Pl. Grzybowskim naczelny rabin Polski Michael Schudrich w asyście wiceprezydenta miasta Andrzeja Jakubiaka. W ten sposób rozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł. "Chanuka to święto cudu" - przypomniał rabin.

Rozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

Towarzyszący rabinowi wiceprezydent Andrzej Jakubiak zastąpił zaproszoną na uroczystość prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Świętujący, którzy zebrali się w środę na Pl. Grzybowskim, wysłuchali tradycyjnych pieśni żydowskich w wykonaniu chóru Clil. Potem zostali zaproszeni do Synagogi im. Nożyków, gdzie mogli spróbować chanukowych potraw - placków i pączków z konfiturą.

Rozpoczęciu święta towarzyszył wernisaż wystawy "Drzwi do domu" malarki Urszuli Grabowskiej. Ekspozycję prac artystki, którą od wielu lat inspiruje kultura i tradycja żydowska, można oglądać w synagodze do 30 grudnia.

Jak poinformowała Joanna Korzeniewska z warszawskiej Gminy Żydowskiej, w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze zapali pięć chanukowych świec, kontynuując w ten sposób ustanowioną trzy lata temu, za kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tradycję.

W 2008 roku Lech Kaczyński jako pierwszy prezydent Polski odwiedził synagogę, gdzie dokonał zapalenia świecy.

W tym roku Chanuka przypada od 1 do 8 grudnia. Podczas trwającego osiem dni święta każdego dnia na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne.

Święto świateł zostało ustanowione po zwycięstwie Machabeuszy nad Grekami. Ich władca Antioch IV, zdobywając wcześniej Jerozolimę, zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu. Po pokonaniu najeźdźców w grudniu 164 roku przed Chrystusem Żydzi ponownie uświęcili Świątynię Jerozolimską, gdzie podczas najazdu grecki król wprowadził kult jednego z hellenistycznych bóstw.

Chanuka trwa osiem dni, bo tyle trwał cud, który wydarzył się w czasie ponownego uświęcenia świątyni - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień.

Chanuka jest świętem gier i zabaw. Warszawska Gmina Żydowska zaplanowała na ośmiodniowe święto spotkania i imprezy. Jedną z nich będzie sobotnia chanukowa impreza w praskim klubie M25.

W ramach święta zorganizowano wystawę fotografii "Żydowskie kasyno", czynną od wtorku w Sklepie z Kanapkami na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. Jej autorzy - fotografowie Magdalena Braniewska i Tomasz Tyndyk - zainspirowani historią nielegalnego żydowskiego kasyna, działającego w okresie międzywojennym w miejscowości uzdrowiskowej Śródborów, postanowili pokazać świecki aspekt życia społeczności żydowskiej.

W środę 8 grudnia w Synagodze im. Nożyków odbędzie się spotkanie z rabinami Schudrichem i Stasem Wojciechowiczem, którzy wraz z gośćmi będą rozmawiać m.in. o tradycjach żydowskich, współczesnym judaizmie oraz o pozycji kobiet w synagodze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)