Trwa ładowanie...
04-09-2014 13:45

Rozpoczął się szczyt NATO w Newport

Reakcja na konflikt rosyjsko-ukraiński, przyszłość Afganistanu i wydatki obronne będą głównymi tematami dwudniowego szczytu NATO, który rozpoczął się w walijskim Newport.

Rozpoczął się szczyt NATO w NewportŹródło: PAP/EPA, fot: Alain Jocard
d2l4t2s
d2l4t2s

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen i brytyjski premier David Cameron powitali przywódców państw i rządów krajów członkowskich i partnerskich NATO.

Postulowane przez Polskę i kraje bałtyckie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu będzie tematem rozmów drugiego dnia szczytu. Według zapowiedzi NATO ma podnieść gotowość części sił reagowania tak, by były gotowe działać w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Formalnie szczyt rozpoczyna się od spotkania na temat przyszłego zaangażowania w Afganistanie po kończącej się w tym roku misji ISAF. Szefowie państw i rządów z krajów NATO będą o tym rozmawiać z przedstawicielami 27 krajów, które nie należą do Sojuszu, ale włączyły się do operacji ISAF.

Również w czwartek odbędzie się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki.

d2l4t2s

Wieczorem prezydenci i premierzy państw NATO spotkają się na roboczej kolacji w Cardiff.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO będą rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z państw aspirujących do członkostwa w Sojuszu - Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji i Macedonii. Zdolność do współdziałania będzie tematem posiedzenia ministrów obrony państw członkowskich i krajów partnerskich, w tym z Australii, Nowej Zelandii, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szefowie dyplomacji odbędą w piątek konsultacje z przedstawicielami UE, OBWE i Rady Europy. Ministrowie obrony będą rozmawiać ze swoimi odpowiednikami z Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii i Szwecji.

d2l4t2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l4t2s
Więcej tematów