Rozpoczął się sprawdzian dla szóstoklasistów
Ponad 360 tys. szóstoklasistów z ok. 13,5 tys. szkół podstawowych w całej Polsce przystąpiło do pisemnego sprawdzianu. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9.00 i potrwa 60 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu może być przedłużony o 30 minut.
- Jest spokojnie - powiedziała tuż przed rozpoczęciem sprawdzianu wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka. Zapewniła, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami i do CKE nie dotarły żadne niepokojące sygnały dotyczące przeprowadzenia sprawdzianu.
Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.
Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu w wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - 4 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
Jeżeli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. Sprawdzianu nie można powtórzyć, jeśli uczeń uzyska słaby wynik.
- To sprawdzian, dzięki któremu nauczyciele będą mogli zobaczyć efekty swojej pracy, rodzice ocenić, czego nauczyło się ich dziecko, a nauczyciele gimnazjów przygotować odpowiedni program do przyszłej pracy - powiedziała w "Sygnałach dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia minister edukacji Krystyna Szumilas.
Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.
W związku ze sprawdzianem dzisiejszy dzień może być dniem wolnym od lekcji w szkołach podstawowych. Decyzję z tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.