Rozpoczął się sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę
Po sześciu dniach marszu i przebyciu ok.
200 km na Jasną Górę dotarli uczestnicy pielgrzymki z
Łowicza. Ta jedna z najstarszych polskich pielgrzymek rozpoczyna
sezon pieszych wędrówek wiernych do tego sanktuarium.
Łowiczanie co roku przychodzą do Częstochowy w przeddzień Zielonych Świątek, czyli święta Zesłania Ducha Świętego. Tegoroczna pielgrzymka jest już 354. Na Jasnej Górze swoich diecezjan przywitał biskup łowicki Józef Zawitkowski.
- Przychodzimy 354. raz i mamy przesłanie, aby podziękować Matce Boskiej za to, że nas uratowała od potopu - teraz są nowe potopy i nowe niebezpieczeństwa i prosimy ją tak samo: Matko, zachowaj nas - mówił cytowany przez biuro prasowe sanktuarium biskup.
Przypomniał też, że "Łowiczaki to taki naród, który potrafi być wdzięczny" - po raz pierwszy przyszedł na Jasną Górę zaraz po potopie. - Dzisiaj idziemy, żeby Matce Boskiej się pokłonić. Niech błogosławi nasze pola i nasze domy i nasz stroje - dodał bp Zawitkowski.
Pątnicy wędrowali pod hasłem "Żyje we mnie Chrystus". Na Jasną Górę niektórzy weszli w regionalnych strojach ziemi łowickiej, śpiewając tradycyjne regionalne pieśni maryjne. Zanim zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na mszy, zatańczyli przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego. W pielgrzymce wędrowało ponad 400 pątników z 6 kapłanami.
Pielgrzymka Łowicka należy do najstarszych wędrujących na Jasną Górę. Pierwsza wyruszyła w 1656 r., by podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego. Pielgrzymka odbywała się także w latach zaborów oraz po wojnie, w czasach komunistycznych.
W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 250 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyły blisko 142 tys. osób. Najwięcej pielgrzymek przybywa do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne. W 2008 r. jasnogórski klasztor odwiedziło ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów.