Rozpoczął się proces gubernatora oskarżonego o korupcję
W sądzie federalnym w Chicago rozpoczął się proces w sprawie o korupcję byłego gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha. W jego trakcie zeznawać mogą najbliżsi współpracownicy prezydenta USA Baracka Obamy.
03.06.2010 | aktual.: 03.06.2010 23:55
Były gubernator Illinois od czasu aresztowania, 18 miesięcy temu, konsekwentnie nie przyznaje się do winy. Proces rozpoczął się od wyboru sędziów przysięgłych.
53-letni Rod Blagojevich oskarżony jest m.in. o próbę wymuszenia łapówki w zamian za stanowisko senatora z Illinois na miejsce zwolnione przez Baracka Obamę.
Prokuratura federalna przedstawiła mu w sumie 24 zarzuty, w tym nadużycia władzy w celu otrzymywania korzyści majątkowych za przyznawanie kontraktów stanowych, oszustwa, okłamywanie organów ścigania, a także próbę wymuszenia dymisji dziennikarzy lokalnej gazety "Chicago Tribune", którzy demaskowali jego działalność.
Za każde przestępstwo grozi Blagojevichowi kara od 5 do 20 lat więzienia i 250 tys. grzywny. Oznacza to, że jeśli zostanie uznany za winnego grozi mu nawet do 415 lat pozbawienia wolności, czyli dożywocie. Dodatkowo sędzia może ukarać go grzywną w wysokości nawet 6 mln dol. Jego bratu, Robertowi Blagojevichowi, prokuratura przedstawiła 5 korupcyjnych zarzutów.
W pierwszym dniu procesu prowadzący sprawę sędzia federalny James Zagel rozpoczął przesłuchania około 90 kandydatów na sędziów przysięgłych, z których wybranych ma zostać 12 głównych oraz 6 pomocniczych. Wcześniej zapowiedział, że ława przysięgłych pozostanie do końca procesu anonimowa.
Obrońcy byłego gubernatora Illinois wielokrotnie starali się o przesunięcie daty rozpoczęcia procesu, argumentując, że potrzebują więcej czasu na zapoznanie się z obszernymi materiałami dowodowymi. Sprawa trafiła nawet do Sądu Najwyższego USA, który nie poparł wniosku obrony.
Jeszcze przed rozpoczęciem procesu adwokaci Blagojevicha złożyli wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka prezydenta Baracka Obamy. Sędzia James Zagel wniosek odrzucił. Obrona ubiega się obecnie o przesłuchanie szefa kancelarii prezydenta Obamy Rahma Emanuela oraz prezydenckiej doradczyni Valerie Jarrett.
Rod Blagojevich został aresztowany 9 grudnia 2008 roku. Prokurator federalny Patrick Fitzgerald przedstawił wtedy mediom nagrania jego podsłuchanych rozmów telefonicznych, w których w wulgarnych słowach czynił korupcyjne propozycje. Zwolniono go z aresztu za kaucją. W styczniu 2009 Senat stanu Illinois wszczął proces impeachmentu i jednomyślnie usunął go ze stanowiska. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii stanu Illinois i ósmym w historii całych USA.
Procesowi Blagojevicha towarzyszy olbrzymie zainteresowanie mediów. Od momentu aresztowania były gubernator wykorzystywał niemal każdą okazję do kontaktów z dziennikarzami. Chętnie udzielał wywiadów. Wziął także udział w programie reality show Donalda Trumpa "Celebrity Apprentice".
- Nie mogę doczekać się, by po złożeniu przysięgi na Biblię, powiedzieć całą prawdę i rozpocząć konfrontację z moimi oskarżycielami i tymi, którzy kłamią - powiedział Blagojevich na dzień przed rozpoczęciem procesu w swoim programie w chicagowskim radiu WLS-AM.
Joanna Trzos