PolskaRozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej

Rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej

Prawie 400 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło o godz. 9.00 do pisania egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej - drugiej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego.

Rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

24.04.2013 | aktual.: 24.04.2013 09:28

We wtorek uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej; w czwartek będą mieli egzamin z języka obcego. - Jest spokojnie. Wszystko przebiega zgodnie z procedurami - powiedziała przed rozpoczęciem egzaminu wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Mariola Konopka.

Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Mają godzinę na ich rozwiązanie. Następnie będą mieli przerwę, po której przystąpią do bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu potrwa półtorej godziny. Uczniowie z dysleksją mają przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków.

Prace uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.

Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)