Trwa ładowanie...
27-10-2014 14:19

Rozpada się wielka góra w Europie. Ewakuacja mieszkańców

Na norweskiej górze Mannen pojawiły się groźne pęknięcia. Geolodzy twierdzą, że mogą odpaść od niej olbrzymie bloki skalne.

Rozpada się wielka góra w Europie. Ewakuacja mieszkańcówŹródło: PAP/EPA
d5tb1at
d5tb1at

Mieszkańcy doliny Romsdal w większości zostali już ewakuowani. Jeden z nich - Kent Engstrøm - odmówił opuszczenia swojego domu

- Nie będę się wyprowadzał. Tylko policja może mnie stąd usunąć - powiedział Engstrøm.

Władze wstrzymały także ruch kolejowy na tym obszarze.

Mannen to góra wznosząca się na wysokość 1291 metrów. Leży w Rauma, w regionie Romsdal, na południowy zachód od Trondheim.

d5tb1at

Jak przypomina norweska stacja Tv2 góra jest już od dłuższego czasu obserwowana przez sejsmologów, którzy monitorują ruchy górotwórcze w tym obszarze.

Jednak ostatnio zanotowano około 5 razy większą aktywność góry. Siłę bloków skalnych, które w każdym momencie mogą się oderwać od góry i spaść w dół doliny, przyrównuje się do sytuacji kiedy ze szczytu zjechałoby 12 tys. ciężarówek wypełnionych kamieniami.

- Jeśli spadnie więcej deszczu, to jeszcze dzisiaj możemy spodziewać się potężnego osunięcia zbocza - ostrzega geolog Lars Harald Blikra.

Portal Mojanorwegia.pl podkreśla, że "sytuacja jest poważna, a wszystkie służby są postawione w stan najwyższej gotowości"..

d5tb1at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tb1at
Więcej tematów