ŚwiatRóżnice w polskiej i ukraińskiej wersji tekstu "Deklaracji pamięci i solidarności"

Różnice w polskiej i ukraińskiej wersji tekstu "Deklaracji pamięci i solidarności"

• Teksty przyjętej przez parlamenty Polski i Ukrainy "Deklaracji pamięci i solidarności" różnią się

• Polscy parlamentarzyści składają hołd "milionom ofiar agresji i okupacji naszych krajów przez komunistyczny ZSRR i nazistowskie Niemcy"

• W tekście ukraińskim mowa jest o: "milionach ofiar agresji i okupacji naszych krajów w XX wieku"

• Nie są to jedyne różnice

Różnice w polskiej i ukraińskiej wersji tekstu "Deklaracji pamięci i solidarności"
Źródło zdjęć: © WP

21.10.2016 | aktual.: 21.10.2016 15:46

Przyjęte w czwartek przez Sejm RP i Radę Najwyższą Ukrainy teksty wspólnej "Deklaracji pamięci i solidarności" różnią się w wersji polskiej i ukraińskiej - wynika z tekstu deklaracji opublikowanego na stronie internetowej parlamentu w Kijowie.

W wersji polskiej dokument mówi o "walce polskich i ukraińskich sił opozycji antykomunistycznej, która dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw".

W wersji ukraińskiej czytamy o "walce polskich i ukraińskich narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu, która dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw".

Różnice znaleźć można także we fragmencie, mówiącym o potrzebie badań historycznych między Polską i Ukrainą.

Tekst przyjęty przez Sejm głosi: "Wierzymy w potrzebę intensyfikacji bezstronnych badań historycznych, podjęcia szczerej i przyjacielskiej współpracy badaczy, a także powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach".

W wersji zamieszczonej na portalu ukraińskiego parlamentu czytamy o "konieczności aktywizacji bezstronnych badań historycznych i konieczności powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach".

Rozbieżność pojawia się też w zdaniach, w których oba parlamenty składają hołd ofiarom wydarzeń z przeszłości.

Wersja polska mówi o hołdzie złożonym "milionom ofiar agresji i okupacji naszych krajów przez komunistyczny ZSRR i nazistowskie Niemcy". W wersji ukraińskiej mowa jest o "milionach ofiar agresji i okupacji naszych krajów w XX wieku".

W parlamencie Ukrainy dokument poparło 243 deputowanych, przeciw był jeden, a od głosu wstrzymały się cztery osoby. 80 spośród zarejestrowanych w czwartek na sali posiedzeń ukraińskich posłów nie uczestniczyło w głosowaniu. Rada Najwyższa liczy 450 osób.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
ukrainapolskadeklaracja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)