Rozmowy z wysłannikami dalajlamy będą kontynuowane
Przedstawiciele chińskich władz i
wysłannicy dalajlamy, którzy w niedzielę rozmawiali na temat
kryzysu w Tybecie, po pierwszym spotkaniu w Shenzen postanowili kontynuować rozmowy.
Jak poinformowała oficjalna chińska agencja Xinhua, data kolejnego spotkania nie została wyznaczona.
"Chiński rząd centralny i prywatni wysłannicy dalajlamy doszli do porozumienia co do nowych kontaktów i konsultacji we właściwym czasie" - głosi komunikat agencji.
W trakcie spotkania, pierwszego od prawie roku, przedstawiciele władz po raz kolejny przedstawili żądania, aby dalajlama "zaprzestał działalności mającej na celu rozpad Chin i sabotowanie olimpiady w Pekinie". Podkreślili, że spełnienie tych żądań stworzy warunki do dalszych kontaktów i konsultacji.
Zaznaczyli, że choć "zamieszki w Tybecie stworzyły nowe przeszkody dla kontaktów i konsultacji z wysłannikami dalajamy, rząd zorganizował spotkanie z wielką cierpliwością i szczerością".
Ze strony chińskiej w niedzielnych rozmowach uczestniczyli dwaj wiceministrowie z odpowiedzialnego za politykę religijną Wydziału Roboczego Frontu Jedności (United Front Work Departament), Zhu Weiqun i Sitar. Drugi z nich jest Tybetańczykiem. Przedstawiciele tego departamentu przeprowadzili już kilka tur rozmów z wysłannikami dalajlamy w latach 2002-2007.
Według tybetańskich władz na uchodźstwie w starciach, które wybuchły 10 marca w Tybecie i zostały stłumione przez chińskie siły porządkowe, zgięły co najmniej 203 osoby. Pekin oskarża protestujących o zabicie 18 cywilów i 2 policjantów.