Trwa ładowanie...

Rozmowy z Amerykanami. Jest już komentarz Kremla

W poniedziałek odbyły się amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Genewie. Ocenił je rzecznik Kremla. Dmitrij Pieskow zaznaczył, że były one "otwarte, rzeczowe, bezpośrednie". Jednak jak oświadczył, "na razie nie widzimy istotnych powodów do optymizmu po rozmowach o stabilności strategicznej z USA".

Komentarz z Kremla po rozmowach amerykańsko-rosyjskich Komentarz z Kremla po rozmowach amerykańsko-rosyjskich Źródło: East News, fot: Sergey Guneev
d3pgp27

We wtorek rzecznik Kremla odniósł się do rozmów Rosji z USA. "Nie jest to jednak proces dla samego procesu, dlatego to nie może satysfakcjonować. Tu ważny jest rezultat" - przekazał Pieskow dla agencji TASS.

Rzecznik zaznaczył, że aktualnie nie może nic powiedzieć na temat wyników rozmów. Jak zaznaczył, odbyć się mają inne spotkania ze stroną amerykańską, żeby "bardziej konkretni zrozumieć, gzie się znajdujemy w rozmowach z Amerykanami".

Zobacz też: Przełom ws. afery mailowej. Macierewicz "stanie w prawdzie"?

Rozmowy Rosji i USA. Rzecznik Kremla komentuje

Rzecznik prasowy Kremla był pytany także o możliwość kolejnego spotkania prezydentów obu kraju. "Jest oczywiste, że na razie nie ma gotowości do rozmowy na najwyższym szczeblu" - odpowiedział Pieskow.

d3pgp27

Przypomnijmy, że poniedziałkowe spotkanie delegacji Stanów Zjednoczonych oraz Rosji, które odbyło się w Genewie, rozpoczęło serie spotkań między przedstawicielami USA, NATO i OBWE oraz Rosji.

Strona rosyjska zaznaczyła, że dla nich najważniejszymi tematami rozmów są tzw. gwarancje bezpieczeństwa, zaprezentowane w grudniu w postaci projektów traktatów Rosja-USA i Rosja-NATO. Niektóre postulaty Rosji wiążą się z wykluczeniem rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z państw NATO graniczących z Rosją.

Natomiast przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu USA przekazali, że przedmiotem rozmowy w ramach dialogu o stabilności strategicznej (SSD) będzie jedynie wąski zestaw spraw dwustronnych. Chodzi głównie o kontrole zbrojeń.

W trakcie roboczej kolacji w niedzielę, jeszcze przed obradami, szefowa amerykańskiej delegacji, zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman miała powiedzieć rosyjskiemu wiceministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Riabkowowi, że dyskusja nad częścią z proponowanych przez Moskwę tematów będzie zarezerwowana na rozmowy w szerszym gronie. Mowa o forum Rady NATO-Rosja i Stałej Rady OBWE.

d3pgp27

Warto wspomnieć, że taki format rozmów SSD został stworzony po spotkaniu Joe Bidena i Władmira Putina w czerwcu 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pgp27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pgp27
Więcej tematów