Trwa ładowanie...
d2wobct
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozmowy ws. wojny w Syrii. "NYT": rola Iranu może być kluczowa

"Obecność Iranu podczas rozmów w Wiedniu nt. uregulowania konfliktu w Syrii nie gwarantuje zakończenia wojny, ale zwiększa szanse na znalezienie rozwiązania" - pisze "New York Times". Zdaniem gazety rola Iranu w negocjacjach może być kluczowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bombardowania w Syrii
Bombardowania w Syrii (PAP)
d2wobct

"New York Times" zauważa, że wcześniejsze rozmowy w tej sprawie między USA, Rosją i Europą nie doprowadziły do zakończenia wojny domowej w Syrii, w wyniku której część terytorium kraju zostało opanowane przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Zdaniem gazety jedną z przyczyn tego niepowodzenia, oprócz uporu Rosji, była nieobecność Iranu podczas negocjacji, który - wraz z Moskwą - jest jednym z najważniejszych sojuszników prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Jednak amerykański dziennik podkreślił w komentarzu, że "nie wszyscy będą zadowoleni z obecności Iranu" w Wiedniu. Nieprzychylnie oceniająca regionalne ambicje Iranu Arabia Saudyjska uważa, że prowadzenie rozmów z udziałem Iranu jest "legitymizacją (irańskiego) rządu, który wywiera szkodliwy wpływ w Iraku, Libanie, Jemenie, Bahrajnie i Syrii".

Sunniccy Saudyjczycy szczególnie intensywnie walczyli o utrzymanie szyickiego Iranu, ich największego rywala w regionie, z dala od wiedeńskich rozmów ws. Syrii - ocenia "NYT". Dopiero sobotnia wizyta w Rijadzie szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego oraz telefon prezydenta USA Baracka Obamy do saudyjskiego króla przekonały Saudyjczyków do zaakceptowania obecności Iranu w Wiedniu.

d2wobct

"NYT": nikt jeszcze nie wie, co zrobi Iran ws. konfliktu w Syrii

Arabia Saudyjska chce odsunięcia od władzy Asada i ograniczenia jakichkolwiek wpływów Teheranu w powojennej Syrii - pisze "New York Times".

Zdaniem dziennika "nikt jeszcze nie wie, co zrobi Iran", ale jego udział w dyskusjach na temat uregulowania syryjskiego konfliktu może być kluczowy. "Postawa Iranu w Wiedniu będzie sprawdzianem, czy kraj ten odegra konstruktywną rolę w regionie i w zakończeniu brutalnej wojny Asada" - pisze "NYT".

W Wiedniu rozpoczyna się w czwartek wieczorem druga tura rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii, w których biorą udział szefowie dyplomacji Rosji, USA, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji. W piątek do rozmów włączą się szefowie MSZ Egiptu, Iraku i Libanu, a także po raz pierwszy Iranu.

d2wobct

Podziel się opinią

Share

d2wobct

d2wobct
Więcej tematów