Trwa ładowanie...
d3t1zr5

Rozmowy Rosja-USA o tarczy: ciągle bez porozumienia

W Departamencie Stanu USA odbyły się konsultacje amerykańskich i rosyjskich dyplomatów na temat planów USA umieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej. Nie osiągnięto jednak żadnego porozumienia. Kolejne spotkanie zaplanowano na wrzesień.

d3t1zr5
d3t1zr5

Stronę amerykańską reprezentowali: główny negocjator ds. tarczy antyrakietowej, dyrektor ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i nierozprzestrzeniania broni w Departamencie Stanu, John Rood, dyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji Daniel Fried oraz wiceminister obrony Eric Edelman. Stronie rosyjskiej przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Kislak.

Jak poinformował rzecznik Departamentu Stanu Chase Beamer, w trakcie spotkania "omawiano współpracę w zakresie systemów obrony antyrakietowej i wymieniono poglądy na temat zagrożeń wynikających z proliferacji rakiet balistycznych i broni masowego rażenia".

Dyplomaci obu krajów przedyskutowali propozycje zgłoszone poprzednio przez obie strony. Delegacja rosyjska dostarczyła dodatkowych informacji na temat propozycji prezydenta Putina przedłożonej w czasie szczytu G-8 w Niemczech dotyczącej stacji radarowej w Gabali w Azerbejdżanie, a także innej rosyjskiej propozycji umieszczenia radaru w południowej Rosji - powiedział Beamer.

Rzecznik nie podał bliższych szczegółów, ale oświadczył, że "nie podpisano żadnych porozumień". Obie strony mają się ponownie spotkać we wrześniu.

d3t1zr5

USA pozostają zainteresowane współpracą z Rosją w zakresie obrony antyrakietowej - dodał Beamer.

Rząd amerykański podkreślił wcześniej, że propozycję radaru w Gabali traktuje jako co najwyżej uzupełnienie systemu planowanego w Polsce i Czechach. Rosja pragnie, by radar w Azerbejdżanie był rozwiązaniem alternatywnym.

USA chcą umieścić w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stację radarową. Oba te obiekty stanowiłyby elementy tarczy antyrakietowej chroniącej USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, przede wszystkim Iranu.

Tomasz Zalewski

d3t1zr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t1zr5
Więcej tematów