Rozkaz śmierci dla polskich jeńców
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę, w której poleciło NKWD rozstrzelanie polskich jeńców wojennych - przypomina tragiczną datę "Nasz Dziennik". Pod uchwałą podpisał się Józef Stalin.
05.03.2005 | aktual.: 05.03.2005 09:38
Rozkaz wymordowania oficerów wojska polskiego, funkcjonariuszy policji państwowej, służby więziennej, urzędników, właścicieli ziemskich, nie był przypadkowy. Stanowił część zaplanowanej przez najeźdźców akcji przeciw Narodowi Polskiemu, która miała swój początek w sierpniu 1939 roku, kiedy niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim Ribbentrop i sowiecki komisarz Wiaczesław Mołotow podpisali tajny protokół do paktu o nieagresji.
Rozstrzelanie jeńców wojennych miało odbyć się bez śledztwa, aktu oskarżenia i wyroku sądu. Jedyną ich winą było to, że są Polakami. Uchwała w sposób oczywisty była pogwałceniem prawa międzynarodowego, w tym konwencji haskiej z 1907 r. i konwencji genewskiej z 1929 r. Łącznie Sowieci w 1940 roku zamordowali prawie 22 tysiące Polaków - jeńców wojennych.
Zbrodnia katyńska, mimo że upływa 65 lat od jej popełnienia, ciągle nie jest do końca wyjaśniona, ciągle nie ma wskazanych winnych, ciągle nie ma skruchy i żalu, ciągle nie mówi się o niej pełnej prawdy, bo czyż nie fałszowaniem historii trzeba nazwać stanowisko Rosji, która nie chce uznać tej zbrodni za ludobójstwo? Rodziny Katyńskie chcą przebaczyć, tylko nie wiedzą komu. Czy do prawdy przybliży nas śledztwo prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej? Miejmy nadzieję, że tak się stanie, i to niebawem - pisze "Nasz Dziennik". (PAP)
Więcej: Nasz Dziennik - Rozkaz śmierci