Trwa ładowanie...
dxwk38g
11-11-2006 20:15

Rozdano nagrody w konkursie Pro Publico Bono

Klub Inteligencji Katolickiej z Warszawy - za
pomoc uczniom z Białorusi i Fundacja Muzyka Kresów z Lublina - za
kontynuowanie muzycznej tradycji Suwalszczyzny - zostali
laureatami głównych nagród ósmej edycji konkursu na najlepszą
inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono.

dxwk38g
dxwk38g

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę podczas obchodów Obywatelskiego Święta Niepodległości w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Rozdano także nagrody w pięciu kategoriach konkursu i wyróżnienia. Zwycięzców wyłoniła Kapituła pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla.

Laureaci nagród głównych otrzymają po 65 tys. zł. Pięciu laureatów nagród pierwszych w poszczególnych kategoriach otrzyma po 40 tys. zł.

Nagroda główna dla inicjatywy o zasięgu ogólnopolskim przypadła Klubowi Inteligencji Katolickiej w Warszawie za "Akcję Białoruś". Dotyczy ona pomocy udzielanej zdelegalizowanemu przez białoruskie władze Humanistycznemu Liceum im. Jakuba Kołasa w Mińsku. Szkoła ta była ostatnią placówką edukacyjną na Białorusi nauczającą w języku białoruskim. Dzięki wsparciu KIK uczniowie i nauczyciele mogli np. przyjeżdżać do Polski i tu prowadzić zajęcia.

Zdobywcą nagrody głównej dla inicjatywy o zasięgu lokalnym została Fundacja Muzyka Kresów, prowadząca m.in. program "Pamięć Tradycji Suwalszczyzna". Jego głównym celem jest zachowanie i twórcza kontynuacja tradycyjnej kultury muzycznej regionu.

dxwk38g

Pierwszą nagrodę za inicjatywę edukacyjną zdobyło Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Nowym Sączu za program pomocy edukacyjnej; w kategorii kultury i dziedzictwa narodowego pierwszą nagrodę otrzymała Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa, organizująca Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych.

W kategorii dotyczącej ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej Kapituła nagrodziła Fundację Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "Wzrastanie" z Kańczugi za inicjatywę pomocy dla najbardziej potrzebujących. Za najlepszą inicjatywę na rzecz rozwoju środowiska i regionu uznano działania Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów z Konina, które postawiło sobie za cel budowanie społeczeństwa obywatelskiego na terenach wiejskich. Laureatką pierwszej nagrody za "dyplomację społeczną" - najciekawszą inicjatywę w zakresie kontaktów międzynarodowych i międzyetnicznych została Polska Akcja Humanitarna za projekt "szkoły humanitarnej".

Wolność zdobywa się z trudem, i po wielu latach, ale być może jeszcze trudniej jest zagospodarować wolność tak, żebyśmy wszyscy mogli być z niej dumni i wszyscy z niej czerpać. Okazało się, że takie zagospodarowanie wolności to jest Państwa największy udział i największy sukces. Niech żyje społeczeństwo obywatelskie- mówił podczas gali przewodniczący rady Fundacji Jerzy Buzek, który w 1999 roku był inicjatorem przeprowadzenia pierwszego konkursu Pro Publico Bono dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania wolności.

Konkurs "Pro Publico Bono" odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego celem jest wspieranie rozwoju społecznego oraz budowy nowoczesnego, demokratycznego państwa poprzez wyróżnianie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw obywatelskich. Nagradzane są projekty edukacyjne, kulturalne, charytatywne, inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnych środowisk i regionów, a także dotyczące kontaktów międzynarodowych, w szczególności integracji Polski z Unią Europejską.

Od roku 2000 Konkurs Pro Publico Bono jest organizowany przy współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, która jest fundatorem nagród.

dxwk38g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxwk38g
Więcej tematów