Rozdano nagrody Grand Press. Piotr Andrusieczko Dziennikarzem Roku 2014
Piotr Andrusieczko otrzymał w czwartek tytuł Dziennikarza Roku 2014. Przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach. Nagrodzono m.in. dziennikarzy "Wprost" za materiał "Afera podsłuchowa".
12.12.2014 | aktual.: 12.12.2014 04:58
Tytuł Dziennikarza Roku 2014 Andrusieczko otrzymał "za relacje z Ukrainy, rzetelne i pokazujące wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada z różnych punktów widzenia; za profesjonalizm, wiedzę i odwagę; za relacje z miejsc, gdzie nie każdy może albo chce dotrzeć".
- Jutro już będę na Ukrainie, więc będę pisał znowu - powiedział zaskoczony nagrodą Andrusieczko podczas gali w Warszawie. Podziękował też redakcji zagranicznej "Gazety Wyborczej" za okazane mu zaufanie, a także redakcji "Nowej Europy Wschodniej", z którą współpracuje. - Jest to najlepsze czasopismo w Polsce, które pisze o Wschodzie - podkreślił laureat, który podziękował także innym dziennikarzom relacjonującym razem z nim wydarzenia na Ukrainie.
Nagroda Dziennikarz Roku uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów. Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. W tym roku zwycięzca został wyłoniony w wyniku głosowania 72 redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.
Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.
W finałowej piątce najlepszych znaleźli się Paweł Wilkowicz, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka i Tomasz Sekielski.
W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymał zespół "Wprost" za materiał "Afera podsłuchowa". Jury nagrodziło Agnieszkę Burzyńską, Piotra Nisztora, Joannę Apelską, Cezarego Bielakowskiego, Grzegorza Sadowskiego, Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego za materiał, w którym "ujawniono, że w Warszawie przez wiele miesięcy nielegalnie nagrywano rozmowy wysokich urzędników, w tym szefa MSW, polityków i biznesmenów".
W głosowaniu jurorzy byli podzieleni, część z nich zgłosiło "votum separatum", ponieważ uznali, że materiał "Wprost" "nie spełnia elementarnych standardów dziennikarstwa".
W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk ("Superwizjer", TVN) oraz Janek Kroupa (Cesky Rozhlas Radiożurnal) za materiał "Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla prorosyjskich separatystów", w którym dziennikarze ujawnili, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.
W kategorii publicystyka nagrodę za artykuł "Serdecznie witamy w Auschwitz" otrzymała Elżbieta Sidi z "Gazety Wyborczej". W tekście nagrodzona autorka wykazuje, że coroczne wycieczki młodych Izraelczyków do Polski mają w programie wyłącznie miejsca straceń. - Dlatego po tygodniowym pobycie młodzi Żydzi nic o prawdziwej Polsce nie wiedzą, mając nas wszystkich za antysemitów - podali organizatorzy konkursu.
Jury konkursu przyznało nagrodę za reportaż prasowy "Głupia sprawa" Anny Śmigulec ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") - tekst "o niesłusznie skazanym za zabójstwo Czesławie Kowalczyku, który przesiedział 12 lat w więzieniu, tracąc nie tylko najlepsze lata swojego życia, ale też miłość jedynego syna".
"Nieidealna piosenka" to tytuł reportaż radiowego, za który Grand Press otrzymała Anna Dudzińska (Polskie Radio Katowice). Reportaż opowiada o Łukaszu - dziecku porzuconym przez matkę, wychowywanym przez babcię, a potem oddanym do domu dziecka - który poprzez hip-hop próbuje zrozumieć sens swojego życia. Na początku grudnia za tę pracę Dudzińska została także laureatką IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.
W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył Tomasz Sekielski ("Po prostu", TVP 1) za materiał "Zabójcy marzeń" o ofiarach ukraińskiego Majdanu - "zwykłych ludziach, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem".
W ocenie jury konkursu najlepszy wywiad w 2014 r. przeprowadził Grzegorz Sroczyński z prof. Marcinem Królem m.in. o winie inteligencji i rządzących wobec słabszych grup społecznych. Wywiad ukazał się w "Gazecie Wyborczej" pt. "Byliśmy głupi".
W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono "Zakładanie twarzy" - tekst Dariusza Kortki i Judyty Watoły ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") o historii przeszczepów twarzy na świecie, przeszkodach medycznych i konsekwencjach moralnych takich operacji.
Podczas gali po raz pierwszy wręczono nagrodę Grand Press Economy, którą otrzymał Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej", którego jury określiło jako "specjalistę od finansów osobistych, któremu swój majątek powierzyłoby wielu Polaków, gdyby tylko zajął się prywatnym doradztwem inwestycyjnym". Nagroda ta jest przyznawana dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.
Wśród nominowanych do Grand Press Economy był dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Bartek Godusławski. "Bartek Godusławski (PAP Biznes), specjalista od tematów związanych z finansami publicznymi, makroekonomią i rynkami walut zdobywa newsy, które doceniają profesjonalni uczestnicy rynków finansowych" - podali organizatorzy.
Grand Press Digital za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej otrzymała redakcja "Dziennika Zachodniego".
Z okazji jubileuszu czerwcowych wyborów 1989 roku "Press" przyznał także nagrody Media 25-lecia. Otrzymały je cztery redakcje, które - w ocenie "Press" - wniosły "największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa". Laureaci to: dziennik "Gazeta Wyborcza", radio RMF FM, telewizja TVN oraz w kategorii internet - Onet.
Redaktor naczelny "Press" Andrzej Skworz podkreślił, że nagroda Media 25-lecia w ćwierćwiecze wolnego słowa w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem tego, co udało się zrobić w polskim dziennikarstwie. Zwrócił uwagę, że powoli z zawodu odchodzi pierwsza generacja ludzi, którzy tworzyli wolne media w Polsce po upadku komunizmu, a nagroda Media 25-lecia jest formą podziękowania dla tych, którzy budowali podwaliny pod wolne media.
Miesięcznik "Press" organizuje konkurs Grand Press od 1997 r. W jury zasiadają przedstawiciele polskich wydawnictw prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Przyznając nagrody, kierują się takimi kryteriami jak wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.