Trwa ładowanie...
d2lwdjx

Rozdano medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata"

Medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", przyznane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, wręczono we wtorek w Warszawie w Teatrze Żydowskim dziesięciu polskim rodzinom.

Share
d2lwdjx

Wśród wyróżnionych są Maria i Tadeusz Potężni, którzy uratowali Szewacha Weissa, obecnego ambasadora Izraela w Polsce. Były różne stodoły, teraz się mówi o tych złych, a dla nas stodoła była wybawieniem, uratowała nam życie - powiedział Weiss.

Odznaczenia otrzymują osoby, które z narażeniem życia, z pobudek humanitarnych chroniły Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata " nie przynosi międzynarodowej sławy ani korzyści materialnych. Jest wyrazem pamięci, wdzięczności i podziękowania, które składają swoim wybawcom uratowani od zagłady Żydzi.

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - głosi napis na medalu Yad Vashem. Państwo Izrael przywiązuje ogromną wagę do tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów świata". Osobie dekorowanej automatycznie przyznawane jest honorowe obywatelstwo tego kraju. Otrzymuje ona także dyplom honorowy, a jej nazwisko jest umieszczone na Honorowej ścianie Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem. Grono "Sprawiedliwych..." liczy obecnie około 18 tys. osób, w tym prawie 6 tys. Polaków. (kar)

d2lwdjx

Podziel się opinią

Share
d2lwdjx
d2lwdjx
Więcej tematów