Trwa ładowanie...

Rozbił się helikopter z pomocą humanitarną dla irackich jazydów

W górach rozbił się iracki śmigłowiec Mi-17 z pomocą humanitarną dla jazydów - informuje BBC News. Pilot zginął na miejscu. Iraqia TV podaje, że przyczyną tragedii była usterka techniczna.

Share
Rozbił się helikopter z pomocą humanitarną dla irackich jazydów
Źródło: AFP, Fot: Massoud Hossaini
da6em9y

Kilkadziesiąt tysięcy irackich jazydów jest uwięzionych na granicy Iraku i Syrii i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Po tym, jak bojownicy z Państwa Islamskiego opanowali miasto Sindżar, mieszkańcy uciekli w popłochu i teraz koczują w górach, nie mając dalszej drogi ucieczki.

ONZ ocenia, że z Sindżar uciekło co najmniej 400 tysięcy osób. Większość z nich znalazła schronienie w irackim Kurdystanie - w kościołach, meczetach, parkach czy prywatnych domach. Ale co najmniej 20 tys. osób koczuje teraz w górach, bez wody i jedzenia. Wiele z takich osób przez kilka dni w upale pieszo pokonywało wiele kilometrów.

da6em9y

- Warunki życia tych ludzi pogarszają się z dnia na dzień. Są narażeni na życie w bardzo trudnym miejscu, w dodatku bez wody, a ich potrzeby są ogromne. Dlatego staramy się dostarczyć pomoc tak szybko jak to tylko możliwe - wyjaśnia rzecznik agendy ONZ do spraw uchodźców Adrian Edwards.

Armia Stanów Zjednoczonych, która w ostatnim czasie bombarduje pozycje sunnickich islamistów, zaczęła też dostarczać pomoc humanitarną do potrzebujących jazydów. Pomoc płynie też z Wielkiej Brytanii, Francji i samego Iraku. W górach rozbił się iracki śmigłowiec wiozący pomoc.

Od kilku miesięcy sunniccy rebelianci zdobywają kolejne miasta na północy Iraku. Ogłosili już też powstanie kalifatu czyli religijnego państwa islamskiego. Ich ofensywa to skutek polityki szyickich władz Iraku, oskarżanych o dyskryminowanie mniejszości sunnickiej.

Wczoraj, wywodzący się z kurdyjskiej autonomii prezydent Iraku mianował nowego premiera tego kraju. Został nim Hajder al-Abadi. Zmiana premiera miałaby pomóc uspokoić napięcia między szyitami a sunnitami.

Źródło: IAR, BBC News

da6em9y

Podziel się opinią

Share
da6em9y
da6em9y
Więcej tematów