Royal Unibrew zwiększa obecność w Polsce

Duńska firma Royal Unibrew A/S, druga pod względem wielkości grupa piwowarska w Skandynawii, dokonuje konsolidacji całości swojej działalności w Polsce w ramach spółki Royal Unibrew Polska Sp. z o.o. Siedziba główna firmy będzie w Krakowie.

Wchodząc w skład grupy Royal Unibrew staliśmy się częścią stabilnego, silnego finansowo międzynarodowego koncernu, co pozwoli nam w ciągu najbliższych trzech lat na inwestowanie i budowanie rentownej działalności biznesowej w Polsce - powiedział Robert Papla, Dyrektor Generalny Royal Unibrew Polska w czasie dzisiejszej konferencji prasowej.

W kwietniu 2005 roku, spółka córka Royal Unibrew w Polsce, Faxe Polska S.A., z siedzibą w Poznaniu, nabyła aktywa i przejęła Browary Polskie Brok-Strzelec. W oparciu o tę transakcję powstała spółka Royal Unibrew Polska, której dyrektorem generalnym został Robert Papla. Firma Royal Unibrew zakupiła również pakiet 48% akcji browaru Perła-Browary Lubelskie S.A. - Przejęcie akcji i działalności browaru Brok-Strzelec oraz wzmocnienie pozycji marek na szczeblu lokalnym stanowią część realizacji Planu Strategicznego Royal Unibrew na okres 2005 – 2007, według którego Polska jest jednym z głównych obszarów wzrostu i rozwoju działalności w regionie Europy Północnej. Firma Royal Unibrew jest obecnie organizacją o bardzo solidnym zapleczu finansowym, nastawioną na międzynarodową ekspansję - powiedział Leo Blaabjerg Sørensen, członek rad nadzorczych Royal Unibrew, we wprowadzeniu do strategii i międzynarodowej działalności firmy.

W celu realizacji założonych celów finansowych działalność firmy w Polsce zostanie odpowiednio ukierunkowana i zoptymalizowana. Do końca lipca 2005, w Krakowie, zostanie utworzona nowa siedziba firmy, podczas gdy dotychczasowe biuro Faxe Polska w Poznaniu zostanie zamknięte. Browary w Jędrzejowie (Strzelec) i Koszalinie (Brok) zostaną utrzymane. Firma Royal Unibrew Polska będzie zatrudniać 340 osób, w tym około 90 w dziale sprzedaży i marketingu. Przez centralizację w Krakowie naszych kluczowych czynności administracyjnych, jak na przykład finanse, księgowość, zakupy, sprzedaż, marketing, logistyka i dystrybucja, spodziewamy się uzyskać i wykorzystać znaczący efekt synergii - podkreślił Robert Papla.

Dwa browary Royal Unibrew Polska w Jędrzejowie (Strzelec) i Koszalinie (Brok) zapewniają razem wydajność produkcyjną około 1 miliona hektolitrów rocznie. Obydwa browary wyposażone są w nowoczesne urządzenia i linie technologiczne. Zapewnia to nam elastyczność i jakość niezbędną do dalszego rozwoju naszego portfela produktowego. Kolejną mocną stroną jest bliskość do naszych regionalnych klientów. Nasze plany wobec tych zakładów produkcyjnych obejmują dalszy rozwój i nowe inwestycje, a także wdrożenie najlepszych praktyk i produkcji najwyższej jakości, zgodnie ze standardami obowiązującymi w innych browarach Royal Unibrew w Danii i Krajach Nadbałtyckich - powiedział Robert Papla.

Według Roberta Papli, wszystkie nowe marki pozostaną w portfelu produktowym Royal Unibrew Polska. Kluczowe marki Royal Unibrew Polska to Faxe, Brok Sambor Export, Sokół i Cooler, których dystrybucja i sprzedaż obejmuje teren całego kraju, oraz 4 regionalne marki piwa (Brok Sambor, Strzelec, Rybnicki i Kanclerz), zapewniające mocne pozycje w regionie krakowskim, na Górnym Śląsku i na wybrzeżu, w oparciu o dostawy z browarów w Jędrzejowie i Koszalinie. Marki Royal Unibrew Polska dystrybuowane są w handlu detalicznym oraz na rynku usług gastronomicznych, za pośrednictwem 200 hurtowni.
Nasze działania będą wspierane znacznymi nakładami na kampanie marketingowe i Public Relations, podkreślające specyficzne pozycjonowanie i wizerunek poszczególnych marek. Plany rozwojowe do końca 2005 roku obejmują zakończony już proces konsolidacji działów sprzedaży, stworzenie systemu wsparcia logistycznego oraz całkowitą standaryzację systemów administracyjnych - podsumował Robert Papla.

Royal Unibrew A/S - jest drugą największą grupą piwowarską w Krajach Skandynawskich, Siedziba główna grupy mieści się w Faxe, w Danii. Firma składa się z czterech browarów Duńskich, dwóch Litewskich, dwóch Polskich, jednego Łotewskiego i jednego zakładu produkcji napojów bezalkoholowych na Łotwie. Działające na terenie Danii browary to Albani Bryggerierne, Ceres Bryggerierne, Faxe Bryggeri i Maribo Bryghus. Browary na Litwie to Tauras i Kalnapilis; na Łotwie Royal Unibrew jest właścicielem browaru Lacplesa i fabryki napojów Cido, a w Polsce grupa nabyła browary Brok i Strzelec. W Norwegii, Royal Unibrew posiada 25% akcji Hansa Borg Bryggerierne, który również produkuje na licencji niektóre z produktów firmy. Produkty Royal Unibrew produkowane są również na licencji na Karaibach i w Afryce. Grupa Royal Unibrew zatrudnia na całym świecie około 2.300 pracowników i eksportuje swoje produkty do 65 krajów. W 2004 roku, firma Royal Unibrew osiągnęła przychód w wysokości prawie 400 mln Euro. Do roku 2007,
zgodnie z założeniami programu MACH II, planowany jest wzrost przychodów, do co najmniej 600 mln Euro.(ab)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)