Trwa ładowanie...
d1smu4n
22-04-2005 15:10

"Równy status kobiet i mężczyzn" wraca z podkomisji

Projekt ustawy o równym statusie kobiet i
mężczyzn, który zakazuje wszelkiej dyskryminacji ze względu na
płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, przekonania, wiek, a
także orientację seksualną, wrócił z prac w podkomisji. Sprawozdanie z jej prac przyjęły sejmowe komisje: Sprawiedliwości
i Praw Człowieka oraz Ustawodawcza.

d1smu4n
d1smu4n

Projekt mówi, że zasada równych praw kobiet i mężczyzn podlega ochronie prawnej. Wyróżnia dyskryminację bezpośrednią - gdy ktoś ze względu na rasę, płeć wiek itp. jest gorzej traktowany, a także dyskryminację pośrednią - gdy pozornie neutralny przepis, warunek lub praktyka może doprowadzić do niekorzystnej sytuacji dla osób dyskryminowanych.

Dalej jest mowa o równych prawach kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji, prowadzenia działalności gospodarczej, pracy, zabezpieczenia społecznego, udziału w organach publicznych, w życiu rodzinnym.

Art. 11 projektu mówi o powołaniu Urzędu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Przeciwdziałania Dyskryminacji. Jego prezes byłby powoływany przez premiera na 5-letnią kadencję. Zastąpiłby Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Senacki projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn został złożony w Sejmie w styczniu 2003 roku. Podczas pierwszego czytania w Sejmie w czerwcu 2003 roku zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Sejm zdecydował jednak o skierowaniu go do połączonych komisji, te powołały podkomisję, która pracowała nad projektem prawie rok. We wrześniu 2004 roku odbyło się drugie czytanie projektu, podczas którego posłowie ponownie przegłosowali, mimo wniosku o odrzucenie, skierowanie go do komisji. W styczniu komisje powołały kolejną podkomisję.

Obecnie zapisy zakazujące dyskryminacji znajdują się jedynie w kodeksie pracy i dotyczą zatrudnienia. Zgodnie z nimi nie wolno dyskryminować osób ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie rasowe lub etniczne, orientację seksualną, religię, wyznanie, narodowość, przekonania polityczne i przynależność związkową.

d1smu4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1smu4n
Więcej tematów