PolskaRowerzyści walczą ze... sklepami

Rowerzyści walczą ze... sklepami

Miłośnicy jednośladów walczą o swoje prawa. Tym razem, w ramach akcji "Rowerem na zakupy", zachęcają właścicieli sklepów do instalowania przed wejściem stojaków na rowery. Ale nie byle jakich, a umożliwiających przypięcie ramy i jednego koła pojedynczym zapięciem typu U-lock.

Rowerzyści walczą ze... sklepami
Źródło zdjęć: © WP.PL

- Standardowe wymiary takiego stojaka to: długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm - twierdzą organizatorzy akcji. Dodają, że stojak powinien być wykonany z trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne, a więc nierdzewiejącego, i trwale przymocowany do podłoża. Zarządcom hipermarketów i centr handlowych sugerują, by stojaki montowali pod zadaszeniem i - dla bezpieczeństwa - w miejscu objętym monitoringiem. - Pojedynczy stojak umożliwiający przypięcie 2-3 rowerów to wydatek od 100 do 500 zł w zależności od materiałów i wykończenia - zauważają. I dodają, że wydatek jest niewielki. Powinien się bowiem zwrócić dzięki klientom rowerzystom, którzy na miejsce zakupów wybiorą placówkę, przy której będą mogli wygodniej - i bezpieczniej - zostawić swój jednoślad. A to przekłada się nie tylko na konkretne kwoty zostawiane w kasie sklepowej, ale też wizerunek sklepu - proekologiczny i przyjazny usportowionym klientom.

- Zależy nam na tym, aby takie prymitywne konstrukcje zastępowane były solidnymi stojakami. Uważamy, że jako klienci mamy prawo oczekiwać solidnego miejsca do zaparkowania naszych pojazdów - mówi Radek Wałkuski, pomysłodawca akcji. - Możliwość wygodnego i bezpiecznego przypięcia roweru to dla nas - rowerzystów sprawa bardzo ważna. Jeżeli sklep nie zapewnia cyklistom dobrego stojaka, to tak jakby nie zapewniał kierowcom miejsca do zaparkowania samochodu. Warto pamiętać, że rowerzyści to też klienci.

rowerzakupywarszawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)