ŚwiatRosyjskie wojska nadal w Gruzji

Rosyjskie wojska nadal w Gruzji

Nic nie wskazuje na rozpoczęcie wycofywania wojsk rosyjskich z Gruzji - wynika z doniesień agencyjnych, napływających z Tbilisi.

Według obecnego na miejscu korespondenta agencji Reutera, ani jeden rosyjski czołg czy pojazd opancerzony nie przejechał od poniedziałku wieczorem przez administracyjną granicę gruzińsko- południowoosetyjską.

Tymczasem ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin powiedział radio France Inter, że wycofywanie rosyjskich wojsk "już się rozpoczęło". Dodał jednak, że trzeba poczekać kilka dni, by zrealizować sześciopunktowy plan pokojowy.

Podkreślił również, że "całkowite wycofanie zależy od polityki (gruzińskiego prezydenta) Saakaszwilego i działań gruzińskiej armii".

Rogozin zastrzegł, że "rosyjskie siły pokojowe zostają w Osetii Południowej" na podstawie porozumienia pokojowego, zaakceptowanego przez Moskwę i Tbilisi.

Agencja AFP odnotowała natomiast, że dwa niewielkie rosyjskie konwoje wojskowe, po sześć pojazdów każdy, opuściły miasto Teklati, na zachodzie Gruzji, i skierowały w kierunku Zugdidi oraz separatystycznego regionu Abchazji. Według AFP może to być część operacji wycofywania sił, obiecanej przez Moskwę.

Także zastępca szefa rosyjskiego sztabu generalnego generał Anatolij Nogowicyn informował o rozpoczęciu ewakuacji. Wiadomość ta została zdementowana przez koła gruzińskie. Cytowana przez gruziński portal Civil.Ge wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Eka Zguładze twierdziła, iż jest wprost przeciwnie - zamiast wycofywania oddziałów, Rosja umacnia pozycje w samej Gruzji. Wiceminister podała jako przykład wjazd rosyjskiej kolumny pancernej do Igoeti, w połowie drogi między Gori a Tbilisi i staranowanie przez Rosjan pojazdów gruzińskiej policji blokujących drogę.

Gori nadal pozostaje pod rosyjską kontrolą - powiedziała Zguładze.

Sprawa konfliktu rosyjsko-gruzińskiego będzie w Brukseli przedmiotem spotkania szefów dyplomacji państw NATO. Bezpośrednio przed wylotem do Brukseli, sekretarz stanu USA Condoleezza Rice opowiedziała się za natychmiastowym wycofaniem sił rosyjskich z Gruzji. Ostrzegła, że NATO nie pozwoli Rosji na zrealizowanie jej ambicji dotyczących osłabienia Gruzji i wytyczenia "nowych linii" podziału w Europie.

Rosja i Gruzja doszły do porozumienia w sprawie wycofania sił na pozycje sprzed wybuchu konfliktu 7 sierpnia na podstawie układu, wypracowanego przez Francję, która przewodniczy w tym półroczu UE. Dokument podpisali prezydenci Dmitrij Miedwiediew i Micheil Saakaszwili.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)