Trwa ładowanie...
21-11-2014 13:02

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał

Kijów oskarżył Rosję o to, że z jej terytorium dokonano ostrzału artyleryjskiego terenów ukraińskich - po raz pierwszy od podpisania we wrześniu mińskich uzgodnień zawierających porozumienie o zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie.

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzałŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
dhkzanr
dhkzanr

- Po raz pierwszy od chwili podpisania mińskich uzgodnień odnotowano wznowienie ostrzału terenów ukraińskich z terytorium Federacji Rosyjskiej - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko na konferencji prasowej.

Ostrzał ten według Łysenki był prowadzony z jednego z chutorów w rosyjskim obwodzie rostowskim w kierunku wsi Komyszne w ukraińskim obwodzie ługańskim w pobliżu granicy z Rosją.

Jego zdaniem artyleryjski ostrzał z terytorium FR oznacza, że Rosja nawet nie podejmuje próby przestrzegania umów z Mińska.

- (Rosja) w dalszym ciągu zbroi bojowników, kieruje regularne oddziały wojskowe do regionu, który jest czasowo okupowany przez terrorystów - powiedział Łysenko.

dhkzanr

Rzecznik RBNiO dodał, że separatyści "znacznie zaktywizowali" ostrzał w regionie strategicznego portu Mariupol.

Mariupol nad Morzem Azowskim znajduje się 60 km na zachód od granicy Ukrainy z Rosją. Leży na jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Ukraińcy obawiają się, że władze w Moskwie będą chciały przed zimą przebić sobie szlak na półwysep, na który obecnie można dotrzeć z Rosji tylko przeprawą promową w Cieśninie Kerczeńskiej.

Według Łysenki nasiliły się także ostrzały nieopodal Mariupola. Separatyści mieli ostrzeliwać z wyrzutni grad okolice wsi Nowa Łaspa, Starohnatiwka, Mykołajiwka i Nowotrojićke.

Ukraińcy nie poinformowali o stratach wśród żołnierzy.

dhkzanr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkzanr
Więcej tematów