Trwa ładowanie...
d4mfe5j

Rosyjskie media: Moskwa wzmocni siły w obwodzie kaliningradzkim

Rosja zamierza wzmocnić Flotę Bałtycką i grupy wojsk w obwodzie kaliningradzkim w odpowiedzi na wzrost aktywności NATO w regionie Morza Bałtyckiego - informują rosyjskiego media. Kwestia ta miała być omawiana podczas posiedzenia kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie kutry rakietowe wchodzące w skład Floty Bałtyckiej
Rosyjskie kutry rakietowe wchodzące w skład Floty Bałtyckiej (Wikimedia Commons, Fot: Luis Díaz-Bedia Astor)
d4mfe5j

Dziennik "Wiedomosti" zauważył, że podlegająca dowództwu Floty Bałtyckiej grupa Sił Zbrojnych FR w obwodzie kaliningradzkim na razie jest nieduża - jej trzon stanowią brygada zmotoryzowana i brygada piechoty morskiej, a także jednostki artylerii i wojsk rakietowych, w tym brzegowe.

Cytowany przez moskiewską gazetę analityk wojskowy, pułkownik Wiktor Murachowski przewiduje, że "teraz, po tym, jak na tle kryzysu na Ukrainie USA i NATO zwiększyły formalnie rotacyjne, a faktycznie stałe kontyngenty w krajach bałtyckich i Polsce", w obwodzie kaliningradzkim zostanie rozmieszczona jeszcze jedna brygada zmotoryzowana, a także wzmocniona będzie artyleria i brzegowe kompleksy przeciwokrętowe.

- Decyzji o rozmieszczeniu tam na stałe rakiet operacyjno-taktycznych Iskander jeszcze nie podjęto - zaznaczył Murachowski. Ekspert podkreślił też, że "w regionie kaliningradzkim nie planuje się rozmieszczać tak dużej i samodzielnej grupy wojsk, jak na Krymie".

d4mfe5j

"Wiedomosti" przekazały, że oprócz wzmocnienia wojsk w obwodzie kaliningradzkim wzmocniona zostanie też obrona na zachodniej granicy Rosji. Powołując się na źródło zbliżone do Ministerstwa Obrony FR, dziennik poinformował, że "naprzeciwko Ukrainy, gdzie od połowy ubiegłej dekady faktycznie nie stacjonowała żadna rozbudowana jednostka ogólnowojskowa, rozmieszczone zostaną lub przerzucone na stałe z głębi Rosji trzy brygady ogólnowojskowe i jedna desantowo-szturmowa z jednostaki wsparcia".

Według "Wiedomosti" siłami tymi będzie dysponować sztab 20. armii, który zostanie przebazowany z Niżnego Nowogorodu.

Zobacz również film: Ukraina szykuje się do ewentualnej inwazji Rosji

d4mfe5j

Podziel się opinią

Share
d4mfe5j
d4mfe5j
Więcej tematów