WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjskie lotnictwo: bombardujemy cele naprowadzanymi laserem pociskami

Rosyjskie siły powietrzne wykorzystują do bombardowań celów w Syrii laserowo naprowadzane pociski rakietowe powietrze-ziemia Ch-29L - powiedział agencji RIA-Nowosti rzecznik lotnictwa pułkownik Igor Klimow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie naloty
Rosyjskie naloty (PAP/EPA, Fot: Russian Defence Ministry)
WP

- Pocisk rakietowy powietrze-ziemia Ch-29L (w niektórych państwach korzysta się z nazwy H-29L) posiada system laserowego naprowadzania na cel. (...) Masa bojowej części pocisku wynosi 500 kg. Jest ona przeznaczona do wykonywania precyzyjnych ataków - tłumaczył Klimow. Dodał, że podczas namierzania celu samolot może wykonywać inne manewry.

Przedstawiciel rosyjskich sił powietrznych dodał, że pociski są montowane na samolotach Su-34 i Su-24, które biorą udział w atakach na cele znajdujące się w Syrii. Agencja RIA-Nowosti podkreśla, że Moskwa nie planuje na razie rozszerzać działań w tym kraju poza operacje powietrzne.

Ministerstwo obrony Rosji tego samego dnia poinformowało, że w ciągu 24 godzin przeprowadzono 20 nalotów na cele w Syrii, atakując 10 celów należących do dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Moskwa podkreśla, że wśród zbombardowanych miejsc jest m.in. centrum szkolenia terrorystów, a także fabryka ładunków wybuchowych tzw. pasów szahida. Resort obrony podał, że w ostatnich nalotach samolotów Su-24 i Su-25 zniszczono także jeden z punktów dowodzenia, a także skład amunicji w prowincji Maarrat an-Numan na północnym zachodzie Syrii.

WP

Dodała, że dotychczasowe działania zbrojne doprowadziły do osłabienia zdolności operacyjnych IS, a także do przerwania ich linii zaopatrzeniowych.

Tymczasem mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka alarmuje, że od czasu rozpoczęcia rosyjskich nalotów zginęło już co najmniej 39 cywilów. W atakach śmierć ponieść miało też 14 dżihadystów głównie z szeregów IS.

Dzień wcześniej przedstawiciel sztabu generalnego Rosji, generał Andriej Kartapołow informował, że rosyjskie lotnictwo dokonało w ciągu trzech dni ok. 60 nalotów na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i zamierza zintensyfikować ataki.

Zniszczonych zostało około 50 obiektów, w tym centrum dowódcze oraz podziemny schron z arsenałem pocisków w okolicach miasta Ar-Rakka. W prowincji Maarrat an-Numan zbombardowano składy broni, cysterny z paliwem oraz obóz dżihadystów.

WP

Rajdy rosyjskiego lotnictwa są prowadzone całodobowo z rosyjskiej bazy powietrznej w Hmejmim (prowincja Latakia) - powiedział Kartapołow.

Polub WP Wiadomości
WP
WP