PolitykaRosyjskie korwety na Bałtyku. Macierewicz: to jest poważna sprawa i oczywisty powód do zaniepokojenia

Rosyjskie korwety na Bałtyku. Macierewicz: to jest poważna sprawa i oczywisty powód do zaniepokojenia

• Korwety typu Bujan-M pojawiły się na Bałtyku, płyną do Kaliningradu

• To powód do zaniepokojenia i zmiana układu sił - skomentował szef MON

• Gazeta "Aftonbladet": okręt wyposażone są w rakiety dalekiego zasięgu

• Korwety to jedne z najnowocześniejszych jednostek floty Czarnomorskiej

Przybycie na Bałtyk dwóch rosyjskich korwet to oczywisty powód do zaniepokojenia i zmiana układu sił na tym morzu - uważa szef MON Antoni Macierewicz. Ministerstwo obrony Szwecji potwierdziło, że dwie rosyjskie korwety Bujan-M, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły na wody Morza Bałtyckiego.

- To jest oczywisty powód do zaniepokojenia. Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia, jak słusznie podkreśliło ministerstwo obrony Szwecji, układ sił na Bałtyku i to jest poważna sprawa - powiedział dziennikarzom Macierewicz, który przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO.

Wcześniej minister obrony Szwecji Peter Hultqvist powiedział, że informacja o okrętach "zmienia sytuację w naszym regionie". - To jest, mimo wszystko, niepokojące i dotyczy wszystkich krajów wokół Morza Bałtyckiego - podkreślił.

Korwety - Sierpuchow i Zielonyj Doł - zwodowano w ubiegłym roku. Są to obecnie jedne z najnowocześniejszych okrętów floty Czarnomorskiej.

Rosyjskie korwety na Bałtyku. Okręty wyposażone są w rakiety dalekiego zasięgu

Szwedzka gazeta "Aftonbladet" napisała, że dwa rosyjskie okręty z Floty Czarnomorskiej minęły duńską cieśninę Wielki Bełt, kierując się w stronę Bałtyku. Prawdopodobnie, jak zaznaczają media, jednostki wpłyną do rosyjskiej enklawy - Kaliningradu. Początkowo sądzono, że pozostaną one na Morzu Śródziemnym, aby wzmocnić udział Rosji w walkach w Syrii.

"Tym, co najbardziej niepokoi, jest fakt wyposażenia okrętów w rakiety dalekiego zasięgu, o znacznie większym zasięgu niż niedawno przeniesione do Kaliningradu rakiety Iskander" - pisze "Aftonbladet".

Według szwedzkich mediów zdolne do przenoszenia broni jądrowej rosyjskie rakiety w regionie bałtyckim mogą teoretycznie osiągnąć cel oddalony maksymalnie o 2,6 tys. kilometrów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (236)