Rosyjski wywiad coraz aktywniejszy
W okresie rządów Władimira Putina nastąpiło
wzmożenie działalności rosyjskiego wywiadu w różnych krajach; w
samym Londynie działa obecnie co najmniej 33 agentów, podczas
gdy tuż po rozpadzie ZSRR był tylko jeden - podaje Jane's
Intelligence Digest (JID).
Zdaniem analityków, "inwestycji Kremla w wywiad zagraniczny (SWR - Służba Wywiadu Zewnętrznego) nie da się wytłumaczyć w pełni dążeniem do zwalczenia międzynarodowego terroryzmu. Dowody wskazują na to, że potencjalnie wrogą działalność prowadzi się w krajach, z którymi Rosję oficjalnie łączą wspólne interesy bezpieczeństwa".
"Podczas gdy większość operacji SWR poza granicami Rosji realizuje się z myślą o odbudowie malejących wpływów w republikach byłego ZSRR, postrzeganych jako 'bliska zagranica', przekonujące oznaki wskazują na to, że gromadzenie danych wywiadowczych i werbowanie tzw. agentów wpływu i innych informatorów nasiliło się w Europie Zachodniej" - dodaje publikacja, wchodząca w skład grupy badawczej Jane's Intelligence.
Informuje też, że jednym z powodów szczególnego wzmożenia rosyjskiej działalności wywiadowczej w W.Brytanii jest to, że tu właśnie znaleźli schronienie przeciwnicy polityczni Kremla: finansista Borys Bieriezowski, były oficer FSB Aleksandr Litwinienko, czy czeczeński polityk Ahmed Zakajew.
Wywiad rosyjski monitoruje także brytyjskie media i koordynuje odpieranie zarzutów wobec Rosji, dotyczących wojny w Czeczenii lub naruszania praw człowieka w samej Rosji. Innym jego celem jest utrzymywanie kontaktów z brytyjskimi dziennikarzami okazującymi zrozumienie dla Rosji, by przekonać ich do przedstawienia w mediach prorosyjskiego punktu widzenia w newralgicznych kwestiach politycznych.
JID podaje, że rosyjski wywiad gromadzi też informacje o politykach, uzyskiwane od personelu administracyjnego, często drogą przekupstwa lub szantażu. Ważną dziedziną jego działalności w W.Brytanii jest także handel i ekonomia. Działania w tej dziedzinie koordynuje SWR, a wywiad wojskowy GRU skupia się na celach wojskowych.
Wzmożona aktywność rosyjskiego wywiadu w W. Brytanii wymusza zwiększenie środków dla brytyjskiego kontrwywiadu, co następuje ze szkodą dla międzynarodowej wojny z terroryzmem - oceniają analitycy.
"Moskwa korzysta obecnie z ześrodkowania uwagi Zachodu na radykalnych organizacjach muzułmańskich i groźbie stwarzanej przez Al-Kaidę, by odbudować siatki wywiadowcze, które w okresie rządów Borysa Jelcyna przestały funkcjonować. Widać to zarówno w Europie, jak i na terenie WNP" - cytuje JID anonimowe źródło brytyjskiego wywiadu.
Andrzej Świdlicki