Trwa ładowanie...
26-11-2015 14:09

Rosyjski system rakietowy już w Syrii. 50 km od granicy z Turcją

Rakietowy systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf został już przerzucony do rosyjskiej bazy Hmejmim w Syrii - informuje agencja Associated Press, powołując się na rosyjskie państwowe media.

Rosyjski system rakietowy już w Syrii. 50 km od granicy z TurcjąŹródło: Wikimedia Commons, fot: Vitaly V. Kuzmin / vitalykuzmin.net
d6lgobz
d6lgobz

O dostarczeniu rakiet dalekiego zasięgu poinformował korespondent rosyjskiej agencji RIA-Nowosti w bazie Hmejmim.

O zamiarze przerzucenia systemu S-400 do Syrii informował w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Jak podkreślił, ma to związek z zestrzeleniem przez turecki myśliwiec rosyjskiego samolotu Su-24 nad granicą syryjsko-turecką. Dodał, że Rosja nie zamierza lekceważyć podobnych incydentów.

System S-400 znajduje się rosyjskiej bazie w Syrii w odległości zaledwie 50 km od granicy z Turcją. Jest on zdolny do zniszczenia celów m.in. samolotów i rakiet, znajdujących się w promieniu 400 km.

Tymczasem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał rządowi przygotowanie propozycji w sprawie działań odwetowych wobec Ankary, w tym zamrożenia niektórych wspólnych inwestycji, w odpowiedzi na zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego bombowca we wtorek.

d6lgobz

- Rząd dostał dwa dni na przygotowanie tych propozycji, by jak najszybciej przejść do odpowiednich procedur - wyjaśnił premier, zaznaczając, że jest to polecenie skierowane do wielu resortów.

Zestrzelenie Su-24 Miedwiediew nazwał "aktem agresji przeciw naszemu państwu ze strony Turcji, naszego sąsiada i do tego jeszcze członka NATO". - Wojenne i dyplomatyczne środki reagowania na to przestępstwo już były i jeszcze będą - dodał. Zapowiedział także kroki ekonomiczne.

Rząd ma przedstawić propozycje "wprowadzenie ograniczeń i zakazów na działalność tureckich struktur gospodarczych na terenie Rosji, ograniczenia i zakazu dostaw towarów, w tym spożywczych, wykonywania robót i świadczenia usług przez firmy tureckie" - powiedział Miedwiediew.

Jak wyjaśnił, może chodzić o wstrzymanie realizacji programów współpracy gospodarczej, ograniczenie operacji finansowych, ograniczenie transakcji w handlu zagranicznym, zmianę opłat celnych, a także środki wpływające na sferę turystyczną, transport, łącznie z tranzytem, ruch samolotów i statków, jak również kontakty w sferze humanitarnej.

d6lgobz

Do pogorszenia stosunków między Moskwą i Ankarą doszło we wtorek po zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który według Ankary naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej.

Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że zestrzelenie maszyny w Syrii wykracza poza ramy walki z terroryzmem.

Już w środę Miedwiediew zapowiedział, że po strąceniu przez siły tureckie rosyjskiej maszyny niektóre ważne wspólne projekty mogą zostać unieważnione, w wyniku czego tureckie firmy mogą stracić udział w rosyjskim rynku.

We wtorek wieczorem Moskwa ogłosiła, że zrywa kontakty wojskowe z Turcją. W czwartek Rosja zaostrzyła kontrole produktów rolnych i spożywczych importowanych z tego kraju. Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa ok. 15 proc. tych produktów sprowadzanych z Turcji nie spełnia rosyjskich norm.

d6lgobz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6lgobz
Więcej tematów