Trwa ładowanie...

Rosyjski samolot nad Polską. Po co ten lot obserwacyjny?

W ramach tzw. Traktatu o Otwartych Przestworzach w dniach 28 sierpnia-1 września rosyjscy inspektorzy będą prowadzić loty obserwacyjne nad Polską - poinformowała kontrolowana przez ministerstwo obrony Rosji Telewizja "Zvezda”.

Share
Rosyjski samolot nad Polską. Po co ten lot obserwacyjny?Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Gartenfreuden (Wolfgang)
d4fl740

Obserwacja wykonywana jest przy użyciu samolotu An-30B. - Lot obserwacyjny nad Polską będzie się odbywał z lotniska "otwartego nieba" Warszawa - poinformował w rozmowie z resortową telewizją naczelnik rosyjskiego narodowego centrum ds. zmniejszania zagrożenia nuklearnego Siergiej Ryżkow.

Zobacz też: Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską

Na pokładzie An-30B znajduje się zespół inspektorów, poza Rosjanami są też polscy eksperci. Ich zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania parametrów lotu i wykorzystywania urządzeń nadzoru. Maksymalna dozwolona długość lotu, na wytyczonych wcześniej trasach, to 1400 km. Jak podaje agencja BelTA, w tym samym czasie eksperci z Polski i Włoch będą przeprowadzać podobne działania nad terytorium Rosji i Białorusi.

d4fl740

Traktat o Otwartych Przestworzach wszedł w życie 1 stycznia 2002, obecnie jego stronami są 34 państwa. Na mocy tego dokumentu przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Porozumienie ułatwia nadzór nad przestrzeganiem postanowień już istniejących i przyszłych porozumień rozbrojeniowych. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

Źródło: wprost.pl,MSZ

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4fl740

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fl740
d4fl740
Więcej tematów